Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, AB’yi 4 Milyar Dolar Değerinde Yeni Tarifelerle Tehdit Ediyor

AB mallarına 4 milyar dolar değerinde yeni tarife getirme tehdidinde bulunan ABD, Avrupa Birliği ile mücadelesini uçak sübvansiyonları üzerinde yoğunlaştırıyor.
ABD, AB’yi 4 Milyar Dolar Değerinde Yeni Tarifelerle Tehdit Ediyor
Yorum

AB mallarına 4 milyar dolar değerinde yeni tarife getirme tehdidinde bulunan ABD, Avrupa Birliği ile ticaret mücadelesini uçak sübvansiyonları üzerinde yoğunlaştırıyor.

Pazartesi günü ABD Ticaret Temsilciliği tarafından duyurulan tarifeler, açıklamaya göre et, peynir, makarna, meyve, kahve ve viski içeren 89 ürünü kapsıyor. Bunların, ABD Ticaret Temsilciliği tarafından Nisan ayında açıklanan 21 milyar dolarlık AB ihracat listesine eklenmesi de olası.

ABD kurumu, ilk listeye ek olarak çeşitli metaller de dahil 89 alt kategori eklediğini açıklarken daha fazla bilgi vermedi.

ABD, Nisan Liste Ek 89 ÜrünDaha fazla Avrupa malını hedefleme tehdidi, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ticaret anlaşması için müzakerelere devam etme konusundaki anlaşmalarından sadece birkaç gün sonra geldi.

Nitekim hafta sonunda Japonya’da gerçekleştirilen Trump-Xi toplantısında, iki taraf birbirine yeni tarife uygulamama hususunda karara varmış, geçici ateşkes piyasalarda iyimserlikle karşılanmıştı. Bu arada Washington, dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing ve Airbus ile ilgili olarak AB ile uzun zamandır devam eden bir anlaşmazlık içindeydi.

2004 yılına dayanan anlaşmazlıkta iki taraf birbirini, uçak üreticilerine haksız sübvansiyonlar sağlamakla suçlamış ve olay DTÖ’ye taşınmıştı.

ABD AB Anlaşmazlığı Haksız SübvansiyonlarDünya Ticaret Örgütü o zamandan beri her iki taraf için de uygun kararlar vermiş ve anlaşmazlığın karmaşıklığını vurgulamıştı. Trump yönetimi tarafından önerilen tarifeler de Amerika Birleşik Devletleri’nde halk müzakeresine ve DTÖ kararına tabi tutulacaktı.

Dünya Ticaret Örgütü’nün tarifelere ilişkin incelemesinin ise yaz aylarında bitmesi ve uygulanıp uygulanmayacağına o zaman karar verilmesi bekleniyor. Yeni tarife tehdidi hakkında açıklama yapan Avrupa Komisyonu Sözcüsü, ABD’nin son teklifini dikkate aldıklarını ve Avrupa’nın Boeing davasında misilleme yapmak için gerekli adımları attığını bildirdi. İlaveten Avrupa Birliği’nin, ön şartlar olmadan ve adil bir sonuç hedefleme koşullarıyla ABD ile görüşmelere açık kaldığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu