Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin 853 Bine Ulaşan İşsizlik Maaşı Başvuruları Görünümü Kararttı

ABD işsizlik maaşı başvuruları 5 Aralık'ta sona eren 137 bin artarak 853 bin oldu. Beklentilerin üzerinde gelen rakam ABD işgücü piyasasının artan stres altında olduğunu gösterdi.
ABD’nin 853 Bine Ulaşan İşsizlik Maaşı Başvuruları Görünümü Kararttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 5 Aralık’ta sona eren haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı 137 bin artarak 853 bin oldu. Bu, bir önceki haftanın 716 bine revize edilen seviyesinden ve 725 bin olan piyasa beklentilerinden yüksek geldi. Aynı zamanda artan COVID-19 vakaları ve ülke çapındaki yeni kilitlemeler arasında Eylül ortasından bu yana en yüksek rakam oldu.

Bir önceki haftanın seviyesi 4 bin artırılarak 712 binden 716 bine revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize ortalamasına göre 35,500 artışla 776 bin oldu. Bir önceki haftanın ortalaması bin artırılarak 739,500’den 740,500’e revize edildi. 5 Aralık’ta sona eren haftada işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalı sayısı, revize edilen 716 binden 853 bine çıktı.

28 Kasım’da sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 3,9 oldu.
ABD 5 Aralık İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: U.S. Department of Labor

Mevsimsellikten arındırılmış olmayan bazda işsizlik maaşı için hak iddia edenlerin sayısı geçen haftanın 719 bininden 948 bine çıktı. Devam eden başvurular da 230 bin artışla 5,76 milyona ulaştı. Ayrıca ilk kez işsizlik maaşına başvurmak için uygun olmayan çalışanları kapsayan pandemi işsizlik yardımı programı için 428 bin kişi başvurdu.

Önceki dönemde rakam 288 bin olmuştu. Verilerin üzerine görüş bildiren ING’den James Knightley, Kasım iş raporunun ardından, ilk göstergelerin Aralık ayının daha da kötü olacağını gösterdiğini söyledi.

Kasım ayı işgücü verileri üzerine ABD’nin hayal kırıklığı yaratan istihdamı daha da kötüleşebilir diyen ekonomisti, artan vakalar ve kısıtlamaların ekonomiye bir kez daha zarar verdiğini belirtti.
ABD Kasım İstihdam
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

853 binin Eylül ortasından bu yana en yüksek rakam olmasının yanında 725 binlik tahminlerin çok üzerine olduğunun üzerini çizdi. Devam eden iddiaların da yükseldiğini ve bunun da işgücü piyasasının giderek daha fazla stresle karşı karşıya olduğunu gösterdiğini belirtti.

“Maalesef önümüzdeki birkaç ay içinde işler daha da kötüye gidecek. Covid-19 kısıtlama önlemlerinin yoğunlaşıp giderek daha fazla eyalete yayılacağından şiddetle şüpheleniyoruz.” diyen ekonomist, bir aşı konusunda iyimserlik olsa da normalliğe tam bir dönüş sağlamak için yeterli sayıda kişiye dağıtılmasının zaman alacağını ekledi. Sonuç olarak, önümüzdeki aylarda istihdamın düşme olasılığının arttığını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu