Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Son 10 Yılın En Yüksek Dış Ticaret Açığı Gerçekleşti

ABD dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 621 milyar dolar ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ADP özel sektör istihdamı ise Şubat’ta 183 bin artışla beklentilerin altında kaldı.
ABD’de Son 10 Yılın En Yüksek Dış Ticaret Açığı Gerçekleşti
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre, 2018 yılında 621 milyar dolar tutarında dış ticaret açığı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump, dış ticaret açığını kapatmak adına birçok girişimde bulundu. Ancak Trump’ın tüm çabalarına rağmen artış gösteren dış ticaret açığı, son 10 yılın en yüksek değeri olarak kaydedildi.

Çin ile yaşanan ticaret gerilimi ABD ürünlerine olan talebi azaltırken, söz konusu durum ihracat-ithalat arasındaki makası genişletti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılının Aralık ayında %19 artışla 59,8 milyar dolar olan dış ticaret açığı 57,9 milyar dolar olan piyasa beklentilerini aşarken, aynı zamanda son 10 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın son ayında ihracat aylık bazda %1,9 oranında gerileyerek 205,1 milyar dolar oldu.

Bu miktar ise 2016 yılından bu yana elde edilen en düşük seviye oldu. Aralık ayında ithalat %2,1 artışa 264,9 milyar dolara yükseldi. Yılın genelindeki duruma bakıldığında; ihracatın %6,3 artışla 2,5 trilyon dolara, ithalatın %7,5 artışla 3,12 trilyon dolara çıktığı gözlendi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret açığı, 2017 yılındaki rakamlara kıyasla %12 artış gösterdi.

İki ülke arasındaki ticaret açığı 419 miyar dolara çıkarken, hiç kuşkusuz ki bunda ticaret savaşlarının etkisi oldu. Ek gümrük vergisi tarifesi ile başlayan ve iki ülke arasında karşılıklı adımlarla devam eden ticaret gerginliği, küresel boyutta da birçok ülkeyi dolaylı olarak etkiledi. Ancak iki ülkenin liderleri arasında devam eden müzakerelerin ılımlı gitmesi ve Çin tarifelerinin başlaması planlanan 1 Mart tarihinin ertelenmesi, ticaretin de yeniden hareketlenmesi açısından umut vaat ediyor.

ABD’de, ADP özel sektör istihdamı Şubat ayında 183 bin artış gösterdi.

ADP ve Moody’s Analytics’in verilerine göre 183 bin artan istihdamda, beklentiler 190 bin olması yönündeydi. Özel sektör istihdamı her ne kadar beklentilerin altında gerçekleşse de önceki ayın verisi 213 bin 300 bine revize edildi.

Yılın ikinci ayında; orta ölçekli firmalar 95 bin, büyük ölçekli firmalar 77 bin ve küçük ölçekliler 12 bin kişiye istihdam sağladı. ADP Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Ahu Yıldırmaz, küçük ölçekli firmaların büyümesinde sert düşüş olduğunu ancak ortak ölçeklilerin en iyi performans gösteren grup olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu