Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Vergi Konusundaki Yeni Anlaşmazlığı Kontrolden Çıkıyor

Avrupa Birliği vergilendirme kurallarında yeni bir yaklaşım üzerinde çalışırken üye ülkeler halihazırda karara muhalefet olduklarını açıkça belli ediyor. İşte son durum;
AB’nin Vergi Konusundaki Yeni Anlaşmazlığı Kontrolden Çıkıyor
Yorum

Avrupa Birliği vergilendirme kurallarında yeni bir yaklaşım üzerinde çalışırken üye ülkeler halihazırda karara muhalefet olduklarını açıkça belli ediyor. Zaten AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da vergilendirme söz konusu olduğunda 28 ülkenin nitelikli bir çoğunluk ile karar almaya başlaması gerektiğini belirtti.

Bu da kararın, AB’nin nüfusunun en az yüzde 65’ini temsil etmesi gerektiği anlamına geliyordu. Şu anda yeni vergi kuralları ancak tam bir fikir birliği olması durumunda ilerleyecekti. Oy birliğinden nitelikli bir çoğunluğa geçmek ise büyük teknoloji şirketleri üzerindekiler dahil olmak üzere daha hızlı vergi değişiklikleri getirecekti.

Ne var ki Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, Cuma günü verdiği bir demeçte kuralların değiştirilmesine karşı olduğunu söyledi.

 Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra Açıklama “Bence geriye dönüp bakarsanız, mevcut karar alma yönteminin vergi alanı da dahil pek çok alanda gerçekten işe yaradığına dair çok fazla kanıt görürsünüz. Bunun yardımcı olduğunu düşünmüyorum.” dedi. Avrupa Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici de geçen ay yaptığı bir açıklamada nitelikli çoğunluğun AB’nin vergi meselelerini daha acil bir şekilde ele almasına yardım edeceğini dile getirmiş ve düşüncesini şöyle anlatmıştı:

“Çok güçlü bir Avrupa istiyorsak, bu meselelerde fikir birliğinden nitelikli çoğunluğa geçmemiz gerekiyor, bu demokrasi ve aynı zamanda verimlilik.”

Pierre Moscovici Nitelikli Çoğunluk Taraftarı Pierre Moscovici’nin düzenlemeleri güncelleme önerisi, bazı AB üyesi ülkelerin Facebook ve Google gibi firmaları etkileyebilecek dijital şirketler için yeni bir vergi indirimini bloke etmelerinin ardından gelmişti. Nitekim Hollanda dahil olmak üzere 28 Avrupa ülkesinden dört tanesi, dijital bir ödeme için ilk adımların Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü seviyesinde gerçekleşmesi gerektiğini savunarak Mart ayında girişimi durdurmuştu.

Bu hafta konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa’nın rekabet şefi Margrethe Vestager de nitelikli çoğunluğa geçmenin yardımcı olacağını savunmuştu.

Margrethe Vestager Nitelikli Çoğunluk Taraftarı Vestager; “Bazen nitelikli çoğunluk fikir birliğine varmanıza yardımcı olur çünkü oylamayla reddedebileceğinizi bildiğinizde konuşmanın ve çözüm bulmanın bir parçası olmak için güdünüz çok daha güçlü olur.” demişti.

Vestager aynı zamanda AB’nin uluslararası bir yaklaşımı beklemek yerine AB çapında dijital bir vergi ile ilerlememesinin büyük bir risk olduğunu vurgulamıştı. “Eğer kurumlar vergisi modern iş yapmanın modern yollarını, değer yaratmanın modern yollarını ve ülkede var olmanın modern yollarını anlamıyorsa, o zaman devlet bütçeleri tabii olarak kaybedecektir” ifadelerini de kullanmıştı.

Avusturya Maliye Bakanı Hartwig Loger de dünkü konuşmasında, ne tür kararların çoğunlukça alınacağı konusunda net olmak gerektiğini şu sözlerle belirtmişti. “Gördüğüm şey hangi konularda fikir birliği içinde kalacağımızın net olması gerektiği ki geçmişte böylece engelleme şansına sahip olmuştuk. Şu anda desteklediğim şey, sahip olduğumuz bu engelleme sistemini değiştirmek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu