Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Daha Fazla Şoka Dayanma Yeteneği Olup Olmadığı Sorgulanıyor

Brexit belirsizliği devam ederken Yale Üniversitesi'nden Stephen Roach, AB'nin daha fazla şoka dayanma yeteneğine sahip olup olmadığı konusuna değindi.
AB’nin Daha Fazla Şoka Dayanma Yeteneği Olup Olmadığı Sorgulanıyor
Yorum

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden çıkarmak için baskı yapmaya devam ederken, Yale Üniversitesi’nden Stephen Roach tek bir siyasi ve ekonomik bloğun yaşama koşulları hakkında soruları cevapladı.

Roach verdiği demeçte, Avrupa Birliği’nin geleceğini merak etmek gerektiğini ve mükemmel bir birlik olmadığını dile getirdi.

Stephen Roach AB YorumuMorgan Stanley Asia’nın eski başkanı olan Roach, Brexit öncesinde, AB’nin son 10 yılda birçok zorlukla karşılaştığını hatırlattı. Zorlukları ise Yunanistan’daki borç krizi ve İtalyan liderlerle yaşanan bütçe krizi şeklinde sıraladı.

Ayrıca en büyük Avrupa ekonomilerinden biri olan İngiltere’nin bloğu terk etmeyi planlıyor olmasına ek olarak, AB’nin hala küresel finansal krizin şoklarından etkilendiği sırada üye devletlerden gelecek daha fazla baskıya dayanma kabiliyetine sahip olup olmadığını düşündüğünü söyledi.

Eğer İngiltere Parlamentosu, mevcut anlaşmayı kabul etmezse anlaşmasız bir şekilde 12 Nisan’da AB’den çıkacak.

İngiltere Parlamentosu BekleniyorTek yönlü bir fikrin, AB’de son 10 yıl içerisinde defalarca reddedildiğini söyleyen Roach, “İlk günlerde bazı ekonomik döngülerin yakınsaması yaşandı, ancak daha sonraki asimetrik şoklar birlik boyunca dalgalanmaya devam etti ve bunun tek bir merkez bankası tarafından yönlendirilebilecek uyumlu bir ekonomik bölge olduğu fikrine gerçekten meydan okudu,” dedi.

Roach, AB’nin geleceğinde nelere sahip olduğunu sorgulayan tek kişi olmadığı biliniyor. Milyarder yatırımcı George Soros geçtiğimiz ay AB’nin geleceğinin oldukça belirsiz olduğunu söylemişti. Aynı zamanda 1991’de yıkılan Sovyetler Birliği ile aynı kaderi yaşayabileceğini dile getirmişti.

Roach, Brexit belirsizliğine de dikkat çekerken, küresel ekonomiyi rayından çıkarmak için yeterli olmayacağını ifade etti.

Brexit Küresel Ekonomiyi Raydan ÇıkarmazBrexit’in başardığı şey, büyümeyi tehdit eden zehirli bir kokteyl yapmak olduğumunu söyledi. Roach, “Çin’deki düşüş baskısı, Japonya’daki zayıflık, ABD’deki yavaşlama. Brexit’ten çıkan belirsizlikler ve potansiyel şokla birlikte kesinlikle küresel ekonomi için potansiyel olarak zehirli bir kokteyl,” ifadelerini kullandı.

Brexit’in iptali için hazırlanan dilekçe, 3 milyon imzalandı ve sayı artmaya devam ediyor. Dilekçe ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmayacağı beklenirken, Theresa May’e yönelik tepkiler de yükseliyor. İngiliz gazetelerinin bugünkü manşetlerinde Brexit ve May için sert yorumlar yapıldı. Şimdi ise gözler Kasım ayında Strazburg’da hazırlanan taslak anlaşmanın onaylanıp onaylanmayacağında.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu