Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Rekabet Şefine Göre Brexit’in Yeniden Ertelenmesinde Risk Yok

AB’nin rekabet şefi, İngiltere’nin resmi Brexit çıkış tarihinin ertelenmesinde yanlış bir şey olmadığını söyledi. Detaylar aşağıda;
AB’nin Rekabet Şefine Göre Brexit’in Yeniden Ertelenmesinde Risk Yok
Yorum

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, İngiltere’nin resmi Brexit çıkış tarihinin yeniden ertelenmesine izin vermesi gerektiğini, böylece geleceği hakkında dikkatlice düşünebileceğini söyledi. Salı günü Brüksel’de verdiği özel bir röportajda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Vestager; “ayrılışı uzatmakta bir risk görmüyorum” dedi.

İki kere düşünmenin hiçbir zaman bir tehdit olmadığını dile getiren Vestager’ın yorumları, İngiliz parlamentosunun Theresa May’in ayrılık anlaşmasına alternatif olarak kendi çoğunluğunu bulamaması ve Brexit’in kilitlenmesi üzerine geldi. AB’nin baş Brexit müzakerecisi olan Michel Barnier da Salı günü yaptığı açıklamada İngiltere’nin geçiş anlaşması olmadan aniden ayrılma ihtimalinin her geçen gün biraz daha yükseldiğini belirtmişti.

Brüksel’deki bir etkinlikte konuşan Barnier; “bu ciddi bir kriz ve kimse şu anda İngiltere’de olanlardan memnun olamaz” ifadelerini kullandı.

Michel Barnier Kimse İngiltere Olanlardan Memnun değil Mevcut durumda İngiltere’nin AB’den 12 Nisan’da ayrılması planlanıyor ve bloktan ayrılan ilk ülke olacağı için pek çok soru işareti barındırıyor. Öte yandan Brexit anlaşması üç kez reddedilen Theresa May Salı günkü açıklamasında, ülkenin muhalefet partisiyle bir yol bulmaya çalışırken 22 Mayıs’a kadar kısa bir uzatma daha talep edeceğini dile getirdi. Rekabet şefi Vestager ise İngiltere’nin resmi çıkış tarihinin yeniden ertelenmesine izin vermesi gerektiğini savundu.

AB’nin tüm üyelerini bir arada tutmada neden başarısız olduğu konusundaki soruyu da Brüksel’in üyelerini birliğe katıldıktan sonra bile birleştirmeye devam etmesi gerektiğini söyleyerek yanıtladı.

 Margrethe Vestager AB Üyelerini Neden Bir Arada Tutamadı Danimarkalı politikacı; “Bence üye ülkeleri Avrupa Birliği’ne entegre etmek için çok zaman harcıyoruz. Ancak belki de Avrupa Birliği’ni üye ülkelere entegre etmenin önemini hafife aldık.” sözleriyle de dikkat çekti. Ayrıca Brüksel’de sık sık toplanan ve Avrupa politika yapımında söz sahibi olan ulusal politikacılara da vatandaşlarının AB’nin bir parçası olduklarını hissetmelerine yardımcı olmak için çağrıda bulundu.

Burada Vestager’in AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun bir sonraki başkanlık yarışındaki liberal adaylardan biri olduğu hatırlatıldı.

 Margrethe Vestager AB Komisyonu Başkanlık Seçimleri Mayıs sonunda yapılacak Avrupa parlamentosu seçimleriyle, sonbaharda yeni bir komisyon ekibi kurulacak ve yeni bir başkan Jean-Claude Juncker’ın yerini alacak. Vestager de söz konusu surumla ilgili bir sonraki Komisyon şefinin kim olacağını söylemenin yalnızca Avrupa Parlamentosu’na bağlı olacağı fikrini yanlış bulduğunu bildirdi.

“İki tür meşruiyet kaynağımız var, parlamentoda doğrudan seçilen temsilciler ve bakanlar ve Avrupa Konseyi’ndeki devlet ya da hükümet başkanları. Ve ikisinin birlikte karar vermesi gerekecek. Biri ya da diğeri değil birlikte yapmalılar” diyen Vestager, bir sonraki komisyona kimin liderlik ettiğine bakılmaksızın öncelikli konuların iklim değişikliği, siber güvenlik ve gelecek nesil için iş olanakları olması gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu