Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Maliye Bakanları İtalya’ya Borcu Nedeniyle Ceza Verilmesi Konusunda Bölündü

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, İtalyan hükümetini AB’nin mali kurallarının sadece kağıda yazılmış bir şey olmadığı konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
AB Maliye Bakanları İtalya’ya Borcu Nedeniyle Ceza Verilmesi Konusunda Bölündü
Yorum

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, İtalyan hükümetini; “AB’nin mali kuralları sadece kağıda yazılmış bir şey değil” diyerek uyardı. Olaf Scholz’un yorumları, Perşembe günü Lüksemburg’da gerçekleştirilen Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısından önce geldi. 19 maliye bakanından oluşan grubun Euro Bölgesi’nin mali durumu hakkında genel bir tartışma yürüteceği ve İtalya’nın artan hükümet borcunu konuşacağı biliniyordu.

Kaldı ki AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu geçen hafta, İtalya’ya karşı alınan disiplin önlemlerinin garantilendiğini çünkü İtalya’nın borcuyla mali kuralları çiğnediğini açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu İtalya Kararı Bazı kaynaklarda Çok Büyük Açık Prosedürü olarak adlandırılan önlemlere devam edildiği takdirde, İtalya’nın yaklaşık 3 milyar euro değerinde cezaya çarptırılabileceği yazılmıştı. Tabii, hareket ülkenin harcamaları artırma ve vergileri azaltma vaadi üzerine İtalya’nın koalisyon hükümeti ile Komisyon arasında aylardır devam eden tartışmaları üzerine geldi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise ülkesinin AB’nin kaygılarını gidererek bir disiplin cezasından kaçınabileceği hususunda emin olduğunu söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Borç Açıklaması İlaveten, İtalya borçlarının beklediklerinden daha hızlı bile azalabileceğini belirtti. Ne var ki Perşembe günkü toplantıya giderken konuşan Almanya Maliye Bakanı Olaf Sholz, İtalya’nın sanki önemli değilmiş gibi AB düzenlemelerini ihlal etmeye devam edemeyeceğini söyledi. “Nihayetinde kurallar, sadece kağıda yazılmış bir şey değil, bunların sebepleri var” diyen Scholz, açıklamalarıyla dikkat çekti. Bu arada Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de aynı gün Lüksemburg’daki konuşmasında, Brüksel’in bütçe artışını çözmek için çok çalıştığını bildirdi.

Bunun yanında İtalyan hükümetinin maliyesini sabitlemesini ve Avrupa Komisyonu tarafından verilen eli tutmasının akıllıca olacağını söyledi.

AB Maliye Bakanları İtalya’ya Borcu Nedeniyle Ceza Verilmesi İkiye BölündüLe Maire ayrıca bütçe kurallarına uymanın tüm euro bölgesi üyelerinin çıkarına olacağının da üzerini çizdi. Avrupa Ekonomik ve Mali İşler Komiseri olarak görev yapan Pierre Moscovici de CNBC’ye verdiği demeçte, İtalya’ya karşı alınacak bir açık önleminden kaçınmak istediğini aktardı. Moscovici, kapısının açık olduğunu ancak İtalya’nın planını göstermesi gerektiğini, şu ifadelerle vurguladı:

“Bundan kaçınmak için, İtalya’nın 2019 ve 2020 için yolunda ve kurallara uygun olduğunu açıkça gösteren bir gerçeğe, rakamlara, verilere sahip olmamız gerekiyor.” Toplantıya girişinde İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe de kendisinin ve bakan mevkidaşlarının, disiplin önlemleri konusunda herhangi bir konuşmasından önce İtalya’nın borçlanma planlarını yeniden yapılandırma çalışmalarını Avrupa Komisyonu ile tamamlamasına izin vermesi gerektiğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu