Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Yüksek Kamu Borcu Nedeniyle Bazı Ülkelere Ceza Verebilir

AB Komisyonu’nun yüksek kamu borcu sebebiyle İtalya ve Belçika başta olmak üzere bazı AB ülkelerine mektup yollayarak açıklama isteyeceği gündemde. İşte detaylar;
AB Komisyonu Yüksek Kamu Borcu Nedeniyle Bazı Ülkelere Ceza Verebilir
Yorum

Avrupa’nın basın yayın organlarında yer alan haberlerden edinilen bilgiye göre, AB Komisyonu’nu yüksek kamu borçları sebebiyle açıklama talebinde bulunacağı bir mektubu bu hafta sonuna kadar İtalya ve Belçika başta olmak üzere bazı AB ülkelerine yollayacak. Geçtiğimiz aylarda İtalya’nın var olan bütçe açığı hedeflerinin AB ile yeni bir savaşa neden olabileceği gündeme gelmişti.

Bloomberg’in haberinde, Komisyon’un 2018 yılına ait İtalya için borç ihlali prosedürünün işletilmesi önerisini getireceği iddia edildi. İtalya’nın yüksek kamu borçları nedeniyle 3.5 milyar avro tutarında bir ceza ödeme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu haberde özellikle vurgulandı.

İtalya’da koalisyon ortağı aşırı sağcı Lig partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, AB Komisyonu’nun göndereceği mektuptan haberdar olduğunu bildirdi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo SalviniArdından Salvini, “Komisyon’dan ülkemiz ekonomisiyle ilgili bir mektup gelmek üzere. Ben, İtalyanların bana ve hükümete, eski ve modası geçmiş parametreleri sakince tartışmak için yetki verdiğini düşünüyorum.” ifadelerini kaydetti. Bununla birlikte basına yaptığı açıklamada, kemer sıkma politikalarının ve İtalya’nın temkinli hareketlerinin ülke ekonomisini şalter indirme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

“Eski sayılara ve kısıtlamalara saygı göstermek zorunda kalırsak borç daha da büyüyebilir. Monti ve Gentiloni’nin (eski başbakanlar Mario Monti ve Paolo Gentiloni) yaptıklarının tersine biz borcu azaltmak ve Avrupa kurumlarının kredilerine sahip olmak istiyoruz.” sözleriyle açıklamasını sonlandıran Salvini, durum değerlendirmesi yapmış oldu.

İtalya Başbakan Yardımcısı AB Komisyonu hakkında değerlendirmede bulundu.

İtalya Başbakan Yardımcısı AB Komisyonu Hakkında Değerlendirmelerde Bulunduİtalya Başbakan Yardımcısı komisyon için, eski bir mektup göndermemiş olmalarını umduğunu belirtti. Ardından, “Ev ödevlerinizi yapın, kemer sıkın, kemer sıkın, kemer sıkın derlerse hayır. Çünkü çok sayıda doktor, mühendis, yargıç, itfaiyeci almak, okul ve hastaneleri düzeltmek zorundayız. Bunu da İtalyanların ödedikleri vergilerin paralarını harcayarak yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

Tüm bunlara ek olarak Salvini, diğer hükümet ortağı 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile beraber ülke yararına dokunacak bir proje sunacaklarını ifade etti. Ayrıca ekonomik büyümenin süreceğine de ikna olduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu