Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Suriyelilere Sağlayacağı 6 Milyar Euro Fonun Yalnızca 2,35’ini Yolladı

Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek amacıyla 6 milyar Euro’luk fon sağlanacaktı. Fakat bu tutarın yalnızca 2,35 milyar Euro’su yollandı.
AB Komisyonu Suriyelilere Sağlayacağı 6 Milyar Euro Fonun Yalnızca 2,35’ini Yolladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Euro Bölgesi Haziran ayı verileri yükseliş kaydetmişti. 19 ülkenin üyesi olduğu bölgedeki tüketici fiyatları yıllık bazda mevcut seviyesi olan %1.2’den %1.3’e çıktı. Verilere bakıldığında yıllık bazdaki çekirdek enflasyon oranının ise %1.1’de sabit kalmayı sürdürdüğü görüldü.

AB Komisyonu, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin desteklenmesini amaçlayan mali yardım programına (FRIT) yönelik açıklamasını bildirdi.

Türkiye'de Yaşayan Suriyelilerin Desteklenmesi AmaçlandıBilindiği gibi AB, Türkiye’de bulunan Suriyelileri desteklemek amacıyla 6 milyar Euro tutarında bir destek sağlayacağını bildirmişti. Fakat bu desteğin yalnızca 2,35 milyar Euro’luk kısmını yolladığı öğrenildi.

Komisyonun yaptığı açıklamada Türkiye’deki Suriyelileri destekleyen mali programın sağlık, sosyoekonomik destek ve belediye altyapısı gibi alanları kapsayacağı bildirildi. Söz konusu alanlarda harcanmak üzere 1,41 milyar Euro tutarındaki kaynağın tahsis edildiği öğrenildi.

Komisyonun açıklamasında Türkiye’deki Suriyelileri destek amacıyla 2016 yılında kurulan fon tutarının 6 milyar Euro olduğu belirtilirken, şimdiye kadar 5,6 milyar Euro tahsis edildi.

Komisyonun Açıklamasında Fon Tutarının 6 Milyar Euro Olduğu BelirtildiAyrıca fon kapsamında 3,5 milyar Euro tutarında sözleşme imzalandığı, bunun yanında projelere 2,35 milyar Euro ödeme yapıldığı bilgisi yer aldı. Bu destek programı ile 80’i aşkın proje hayata geçirildi.

AB, 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi’nde Türkiye’de bulunan Suriyeli vatandaşlara yönelik 3 milyar Euro tutarında fon desteği sağlamayı kabul etmişti. Ardından 18 Mart 2016 ‘da bir zirve daha gerçekleştirildi ve burada da 3 milyar Euro tutarında fon sağlanacağı belirtilmişti. Söz konusu bu fonlar, Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer hayati ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacaktı.

Diğer bir yandan Türkiye’nin dünya üzerinde en fazla sığınmacıya kapılarını açan bir ülke olduğu biliniyor. Fakat buna rağmen Türkiye’nin, AB tarafından Suriyelilere sağlanan yardımı yeterince erken ulaştırmadığı düşünülüyor.

Geride bıraktığımız günlerde, bir süredir konuşulan AB Komisyon Başkanlığına kimin getirileceği konusu Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in Başkan koltuğuna oturması ile sonuçlanmıştı. Leyen, yapılan oylamada 383 “evet” ve 327 “hayır” oyunu alırken, 22 milletvekili ise çekimser kalmıştı. Ayrıca Leyen, AB Komisyonu Başkanlığı’ndaki ilk kadın oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu