Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Komisyonu İtalya’nın Bütçe Planından Yine Memnun Değil

İtalya'nın bütçesinden memnun olmayan Avrupa Komisyonu, Roma'dan taslağıyla ilgili daha fazla açıklama istedi.
Avrupa Komisyonu İtalya’nın Bütçe Planından Yine Memnun Değil
Yorum

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, bir kez daha İtalya’nın harcama planlarıyla uğraşıyor. Avrupa ülkelerinin mali hedeflere ulaşıp ulaşmadığını denetlemekten sorumlu olan Brüksel merkezli kurum Salı günü Roma’ya ülkenin 2020 bütçe planı hakkında daha fazla açıklama isteyen bir mektup gönderdi.

Bir kereye mahsus gelir ve giderleri hariç tutan ülkenin yapısal dengesi ile özel olarak ilgilenen AB mektupta, taslak bütçenin yüzde 0.1’ine kötüleşen bir miktara ulaşan 2020’de yapısal dengede bir değişim planladığını belirtti.

İtalya hükümeti daha önce 2020’de yapısal dengesini GSYİH’nin yüzde 0.6’sı kadar iyileştirmeyi kabul etmişti.

İtalya 2020 Yapısal Denge GSYİH Yüzde 0.6 İyileştirme Kabul Etmişti Komisyon ayrıca İtalya’ya faiz ödemeleri içermeyen net faiz dışı giderlerinin gelecek yıl yüzde 0.1 düşmek yerine, neden yüzde 1.9 oranında büyümesinin beklendiğini sordu. Bu AB’nin İtalya’nın mali yoluyla ilgili endişelerini ilk kez dile getirdiği bir durum da değildi. Avrupa Komisyonu Haziran 2018’de iktidara gelen önceki İtalyan hükümetinden de iki kez güçlü mali sorumluluk talep etmişti.

Bu iki dönemde Roma ve Brüksel arasındaki uzun süreli çatışma, piyasada kargaşaya ve İtalya tahvil getirilerinde bir artışa neden oldu.

İtalya AB Çatışma Devam Ediyor İtalya yaz döneminde hükümeti değiştirdi ve Eylül ayında yeni bir liderlik göreve başladı. Şu anki koalisyon, vatandaşlar için sosyal faydaları artıracak girişimleri destekleyen Beş Yıldızlı Hareket (M5S) ve sendikalarla bankacılık sektörünü eleştiren Demokratik Parti tarafından kuruldu. 10 yıllık İtalyan devlet tahvili getirisi Salı sabahı yükseldi.

Avrupa Komisyonu ayrıca Fransa, İspanya, Belçika Portekiz ve Finlandiya‘nın mali planları hakkındaki endişelerini de dile getirdi. Örneğin Fransız hükümetine daha önce kararlaştırıldığı gibi yapısal dengesinde GSYİH’nin yüzde 0.6’sı kadar iyileşme öngörmemesinin nedenini sordu. Finlandiya artan kamu harcamaları hakkında sorgulanırken Portekiz, İspanya ve Belçika ise henüz bütçe taslaklarını tamamlamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu