Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Borcunu Azaltması için İtalya’ya 6 Ay Kadar Süre Tanıyabilir

Avrupa Komisyonu toplantısından gelen tutanaklar, kurumun kamu borcunu azaltmak için İtalya’ya yıl sonuna kadar zaman vermesinin muhtemel olduğunu gösterdi. İşte detaylar;
Avrupa Birliği Borcunu Azaltması için İtalya’ya 6 Ay Kadar Süre Tanıyabilir
Yorum

Avrupa Komisyonu’nun son toplantısından gelen kayıtlara göre İtalya’nın düzen karşıtı hükümetinin, devasa borcunu azaltmaya kararlı olduğunu göstermek için 3 ila 6 ay arasında bir zamanı var.

5 Haziran’daki Avrupa Komisyonu toplantısından gelen tutanaklar, AB’nin yürütme kolunun İtalya’ya yaklaşık 3 trilyon dolar değerindeki borcunu azaltması için yıl sonuna kadar süre verebileceğini gösterdi.

Aynı kayıtlarda AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici’nin; “İtalya gerekli mali çabayı uygulamak için 3 ila 6 aya sahip” dediği bildirildi.

İtalya Borç Azaltmak için 6 Ay SahipSöz konusu sürenin, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 9 Temmuz kadar erken bir tarihte gerçekleşebilecek Brüksel’deki aylık toplantılarında, İtalya’nın maliyesi konusunda daha sert incelemeye yeşil ışık yakmaları durumunda başlayabileceği bilgisi de verildi. Moscovici’nin ayrıca Ekim ortasında Avrupa Komisyonu’na sunulması gereken 2020 bütçe planının Roma’daki hükümetin gerçekte daha düşük bir borç için çalışıp çalışmadığını izlemek önemli olacağını söylediği aktarıldı.

Bununla birlikte, muhtemel altı aylık sürenin sonunda neler yaşanabileceğinin açık olmadığı da vurgulandı.

İtalya 6 Ay Sonunda Ne Olacak Belirsiz Belirsizliğin nedeni ise Avrupa Komisyonu’nun 5 yıllık siyasi döngüsünün Ekim’de sona erecek ve Kasım başında yeni bir yönetici ekibin oluşturulacak olmasıydı. Bu arada Avrupa’nın en güçlü politik liderleri, geçtiğimiz günlerde bir araya geldikleri toplantıda önümüzdeki 5 yıl boyunca Avrupa Komisyonu’na liderlik edecek bir başkan adayı konusunda anlaşamadı.

Diğer tarafta İtalya Başbakanı Guiseppe Conte de Brüksel’in disiplin prosedüründen kaçınabileceği konusunda iyimser konuşmuştu. AB ise İtalyan politikacıların verdiği sözlerine yerine getirmeme ihtimalinden endişe etmeye devam ediyor.

Örneğin Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, İtalyan hükümetini AB’nin mali kurallarının sadece kağıda yazılmış bir şey olmadığı konusunda uyarılarıyla gündeme geleli çok olmadı. “Nihayetinde kurallar, sadece kağıda yazılmış bir şey değil, bunların sebepleri var” diyen Scholz, ülkeye borcu konusunda daha fazla imtiyaz sağlanmaması gerektiğine işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu