Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, İngiltere’den Yasal ve Operasyonel Brexit Fikirlerini Hala Bekliyor

Avrupa Birliği'nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier'den İngiltere'ye yönelik çarpıcı yorumlar geldi.
AB, İngiltere’den Yasal ve Operasyonel Brexit Fikirlerini Hala Bekliyor
Yorum

Avrupa Birliği’nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier, bugün yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB’den ayrılmasındaki sıkıntıyı kırabilecek yasal ve operasyonel teklifler sunmadığını söyledi.

Barnier gazetecilere verdiği demeçte, Brexit’teki en son gelişmeler hakkında Avrupa milletvekilleriyle görüşmeye devam ettiğini söyledi. Barnier, Yüksek Mahkeme’nin İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın parlamentoyu yasa dışı olarak askıya aldığına karar vermesinden sonra Çarşamba günü yeniden açıldığını belirtti. Yine de İngiltere’deki siyasi kriz hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

İngiltere Brexit’ten sonra yapılan gümrük düzenlemeleriyle ilgili tekliflerini detaylandırmak için dördüncü teknik raporunu AB’ye sundu.

Diplomatik kaynaklar Reuters’e, Londra’nın durgun ayrılık anlaşmasındaki çekişmeli İrlanda backstop maddesini değiştirmek istediğini söyledi. Ancak AB, Londra’nın şu ana kadarki fikirlerinin yetersiz kaldığını ve alternatif olarak kabul edilemeyeceğini söylüyorlar.

Belçika’dan liberal bir AB milletvekili olan Philippe Lamberts, Barnier ile yaptığı kapalı toplantıya geldiğinde Johnson’a birçok eleştiri yöneltti. Lamberts gazetecilere verdiği demeçte, “Bir çözüm aramıyor çünkü bir çözüm ilk önce Avrupa Birliği ile bir uzlaşma bulmak, ardından bir anlaşmayı kabul etmek için Westminster ile uzlaşma sağlamak anlamına geliyor,” dedi.

Eğer gerçekten bunu başarmak istiyorsan belki de onunla insanlarla yüzleşerek başlamazsın,” diyen Lamberts, Johnson’ın Çarşamba günkü açıklamalarına atıfta bulundu. Johnson, hükümeti yıkmak veya Brexit’i teslim etmesine izin vermek için rakiplerine yoldan çekilmesini söyledi.

Lamberts, “Bu yüzden belki onun stratejisi bir başkasıdır ve anlaşma yapılmayan bir Brexit’i kışkırtma yolunda olduğunu düşünüyorum. Ama Brüksel’i veya Westminster’i de başkalarını suçlayabilecek şekilde,” ifadelerini kullandı.

Brexit’in Gecikme Yasası Mükemmel Değil!

Brexit'in Gecikme Yasası Mükemmel Değil!Küçük Brexit Bakanı James Duddridge, Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere parlamentosunun Başbakan Boris Johnson’ı Avrupa Birliği ile bir anlaşma varmadığı takdirde Brexit’i ertelemeye zorlayacağını söyledi.

Hükümet defalarca yasaya uyacağını söyledi; ancak Johnson, İngiltere’nin 31 Ekim’de yapılacak olan çıkışın uzatılmasını istemediğini ve milletvekillerinden her ikisinin de nasıl yapılacağı konusunda tekrarlanan sorular sormasını istedi.

“Tasarı mükemmel değil” diyen Duddridge, parlamentoya özellikle Johnson’ın öncüsü Theresa May’in ulaştığı çıkış anlaşmasına dayanarak bir Brexit anlaşmasının geçmesi için gecikmenin kullanılması gerektiğini söyleyen bir değişiklik yapıldığına işaret etti.

Duddridge, hükümetin eksiklikler olduğuna inandığını ve etkilerinin de belirsiz olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu