Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği ile ABD Ticari Görüşmeleri, Blok ve Küresel Ekonomiye Dair Gelişmeler

ABD ve AB bloğu ticari görüşmeleri, olumlu sayılabilecek maddelere karşılık olumsuz gözlenebilecek açıklamalar ve beklentiler.
Avrupa Birliği ile ABD Ticari Görüşmeleri, Blok ve Küresel Ekonomiye Dair Gelişmeler
Yorum

Avrupa Birliği ABD’yle yapılan görüşmelerde açılış teklifi vermiş ve Washington’un daha geniş bir gündemle karşılaşma rotasını belirleyen motorlu taşıtlar konusu da dahil olmak üzere sınai mallar üzerindeki tarifelerin düşürülme hedefi dikkat çekti. AB’nin müzakere görevi, ABD’li yetkililerin Brüksel’in Trump yönetimini beklemek umuduyla ticaret müzakerelerine adım atmıştı.

Temmuz ayında Başkan Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, ticari meseleleri tartışmak ve gerginlikleri bertaraf etmek için sınırlı bir anlaşma yapmıştı. Yeni AB önerisi, Trump’ın Atlantik ötesi otomotiv ticaretinin Avrupa’yı tercih ettiği yönündeki şikayetini ele almak amacıyla motorlu taşıtları dahil ederek Temmuz ayı antlaşmasının ötesine geçti.

AB, araçların yanı sıra dar bir anlaşma önerisinde bulunuyor. Düzenleyici engellerin kaldırılmasına yönelik zorunluluğun bir parçası olarak, blokta ayrıca Atlantik ötesi ihracatçıların testlerde inceleme ve belgelendirme dahil alanlarda maliyetleri düşürmeleri ve bürokrasiyi azaltmalarına yardımcı olacak uygunluk değerlendirmeleri için başka bir teklif de yer aldı.

İvedi Uygulanabilecek Politikalar Olabilir

Politikaların Hızlı Bir Şekilde Uygulanabileceği BelirtildiCecilia Malmstrom’un açıklamasında vurgulananlara göre aksiyonun hemen gerçekleştirilebileceği ve dikkatle hareket edilecek bir ticari gündem gözleniyor. Pazar gerilimlerinin arttığı hatta küresel piyasalarda negatif reaksiyonlar bulduğu son dönemlere kıyasla konuşma, ticari gerilimlerin tırmanışından kaçınmaya yönelik alınmış önlemler arasında da değerlendirilebilir.

AB Komisyonu’nun hareketi, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın Washington’un amaçlarını yayınlamasından bir hafta sonra gerçekleşmesi bekleniyor. ABD Kongresine, Avrupa pazarlarının tarım ve kamu alımlarında açılması için baskı yapacağını söyleyen kapsamlı bir çerçeve sunulduğu dikkat çekti.

Bayan Malmstrom geçen hafta Washington’daki Bay Lighthizer ve ABD’li milletvekillerinin toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Trump ve Juncker’ın Obama yönetimi sırasında önceki ticaret müzakerelerinin sona ermesine katkıda bulunan tarım ve kamu alımları gibi tartışmalı alanları dışladığını ifade etti. Tarımla ilgili görüşmeler haftanın son işlem yününde tekrar reddedildi.

Bazı Koruma Kapsamına Giren Ürünleri Tarım Koruma Programından Muaf

Marka Koruma Kapsamındaki Ürünler GündemiDaha önce tarımsal piyasaların kilidini açma çabaları diğer farklılıkların yanı sıra, güvenlik ve gıda kalitesi standartlarına da yansımıştı. AB, ABD’den gelen genetiği değiştirilmiş ürünlere açılmaya direnirken taraflar bazı şampanyalar, Scotch viski ve Parma jambonu gibi markaları koruyan ödüllü Avrupa coğrafi göstergelerini gelişmeden ayrı ele aldı. Brüksel ve Washington da AB’nin tipik olarak çok güçlü olduğu bir alan olan üyeler içi hükümet alım pazarlarına erişimde kalınacağına yönelik açıklama yaptı. (Operasyonel faaliyetlerde olumlu yansımalar gözlenebilecek bir gelişme.)

Tarım müzakere etme yetkisine özellikle müdahale gelse bile, AB yetkilileri daha fazla tarımsal maddenin yine de üzerinde görüşülebileceğini öne süren istisnalar olduğunu belirtti. Temmuz ayı anlaşmasına göre AB ile ABD soya fasulyesi ithalatını artırmayı kabul etti. Blok (AB), ABD’li ihracatçıların uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığı çözmeleri adına hormon dışı sığır eti kotalarını iyileştirmek için görüşmelerini sürdürüyor.

Olumlu Beklentilere Karşılık Daralan Süre ve Belirsizlikler

Olumlu Beklentiler, Daralan Süreç, Belirsiz GündemAB’nin 28 üye ülkesinin hala komisyonun önerisini onaylaması gerekiyor. Bloğun yöneticisi, ABD ile müzakereleri onaylamak veya başlatmak için bir zaman çizelgesi sunmadı. Tarihin net olarak belirtilmemiş olması bu alanda olumlu sayılabilecek bir gelişmenin beraberinde olası bir belirsizlik de getiriyor. Bazı kesin hatlar için AB ve ABD’nin ortak zemin bulması konusunda da zamanın daralmakta olduğuna dikkat çekiliyor.

Ticaret Departmanının Şubat ayında, ithal edilen araçların ve otomobil parçalarının ulusal güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı konusundaki bulgularını Donald Trump’a sunması bekleniyor. Başkanın ticaret görüşmeleri devam ettiği sürece AB’yi herhangi bir araç tarifesinden koruma yönelik adım atıp atmayacağı öğrenilmek üzere beklenecek önemli gelişmeler arasında yer alıyor.

Ancak Senato Finans Komitesine başkanlık eden ve geçtiğimiz hafta Bayan Malmstrom ile bir araya gelen Cumhuriyetçi Chuck Chuckley, Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte Beyaz Saray’ın AB’nin müzakerelerini zorlamak için araç tarifeleri kullanabileceğini söyledi. Bu açıklama olası olumlu sonuçların gözlenmesini bekleyen tarafın öngörülerini kısıtlayan bir kaynak olarak ele alınabilir. Bayan Malmstrom, Beyaz Saray’ın Avrupalı otomobil üreticilerine ters düşmesi durumunda, ABD’nin Brüksel’e yaptığı otomobil ihracatında yansıyacak etkinin 40 milyar dolar seviyelerine tekabül edeceği düşünülebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu