Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB ve Euro Bölgesi’nde Kamu Borcunun GSYİH’ye Oranları Arttı

Çarşamba günü açıklanan verilere göre coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında artan harcamalar nedeniyle, Euro Bölgesi’nde ve AB’de kamu borcunun GSYİH'ye oranında artış oldu.
AB ve Euro Bölgesi’nde Kamu Borcunun GSYİH’ye Oranları Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ile Euro Bölgesi’nin 2020’nin birinci çeyreğine ait kamu borcu ve bütçe açığı verilerini yayımladı. Yapılan açıklamada coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların ve desteklerin, söz konusu dönemde kamu harcamalarını artırdığı ifade edildi.

AB’de yılın ilk çeyreğinde kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranı %79,5’e, Euro Bölgesi’nde ise %86,3’e yükseldi.
AB ve Euro Bölgesi Kamu Borcu/GSYİH Oranları
Kaynak: Eurostat

2019’un son çeyreğinde Euro Bölgesi’nde kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranı %84,1 seviyesindeydi. Bu oran 27 üyeli AB ülkelerinde ise %77,7 olarak gerçekleşmişti.

Her iki bölgede de pandemiyi kontrol için devreye sokulan önlemler ve artan finansman ihtiyaçları hükümet harcamalarının da yükselmesine sebep oldu.

İlk çeyrekte genel hükümet borcunun içinde borçlanma senetlerinin payı Euro Bölgesi’nde %80,9, AB’de %80,6 oldu. Kredilerin oranı sırasıyla %3,5 ve %3,4 olarak gerçekleşti.

AB üyesi ülkeler arasında kamu borcunun GSYİH’ye oranının en fazla olduğu ülke %176,7 ile Yunanistan.
Ülkelerin Kamu Borcu/GSYİH Oranları
Kaynak: Eurostat

Yunanistan’dan sonra %137,6 ile İtalya, %120 ile Portekiz, %104,4 ile Belçika ve %101,2 ile Fransa geliyor. Bu ülkeleri; İspanya, Kıbrıs, Hırvatistan, Avusturya, Slovenya, Macaristan, Finlandiya, Almanya, İrlanda, Hollanda, Slovakya, Polonya, Malta, Romanya, Letonya, İsveç, Litvanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Bulgaristan ve Estonya izledi.

Estonya’nın kamu borcunun GSYİH’ye oranı %8,9, Bulgaristan’ın %20,3, Lüksemburg’un ise %22,3 oldu. 2019’un son çeyreği ile karşılaştırıldığında söz konusu oran 16 ülkede azaldı.

En büyük artış 4,7 puanla Finlandiya’da ve 3,6 puanla Romanya’da gerçekleşirken, İrlanda’da 5,6, Kıbrıs ve Yunanistan’da 5,3, Portekiz’de 3,4 puan geriledi.

AB’de bütçe açığının GSYİH’ye oranı 2020’nin ilk çeyreğinde %2,3’e yükseldi. Bu oran geçen yılın son çeyreğinde %0,7 olarak kaydedilmişti. Euro Bölgesi’nde ise son çeyrekte %0,7 olan oran %2,2’ye yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu