Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Ekonomik Tahminlerine Enflasyon Darbesi!

Avrupa Komisyonu beklenen ekonomik tahminlerini yayımladı. Komisyon enflasyon beklentisini sert yükseltirken 2023 için iyimserliği dikkat çekti.
AB Ekonomik Tahminlerine Enflasyon Darbesi!
Yorum

Avrupa Komisyonu (European Commission), bugün yeni ekonomik tahminlerini yayımladı. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan raporda enflasyon konusu dikkat çekti.

Komisyon, bu yıl için Euro Bölgesi enflasyon beklentilerini yüzde 2,2’den yüzde 3,5’e yükseltti. Ancak 2023’te Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 olan hedefinin altına düşeceğini öngördü.

Avrupa Komisyonu Enerji Vurgusuyla Enflasyon Tahminini Yükseltti

Avrupa Komisyonu Enerji Vurgusuyla Enflasyon Tahminini Yükseltti
Kaynak: Twitter

Enflasyon tahmini, Komisyon’un sonbahar tahminine kıyasla önemli ölçüde yükseltildi.

Bu, yüksek enerji fiyatlarının etkilerini ve aynı zamanda sonbahardan bu yana diğer mal kategorileri üzerindeki enflasyonist baskıların genişlemesini yansıttı.

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 4,6 ile rekora ulaşan Euro Bölgesi enflasyonunun 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,8’de zirve yapması ve yılın üçüncü çeyreğine kadar yüzde 3’ün üzerinde kalması bekleniyor.

Ne var ki 2023 için durum daha parlak. Raporda arz kısıtlamaları ve yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan baskılar azaldıkça, enflasyonun 2023 yılında yüzde 2 hedefinin altına düşmeden önce yılın son çeyreğinde yüzde 2,1’e düşeceği öngörüldü.

Euro Bölgesi enflasyon tahmini 2021’de yüzde 2,6, 2022’de yüzde 3,5 ve 2023’te yüzde 1,7 olarak verildi. AB enflasyon tahmini 2021’de yüzde 2,9, 2022’de yüzde 3,9 ve 2023’te yüzde 1,9 olarak sunuldu.

Avrupa’da Ekonomik Büyüme Hızlanacak

AB Komisyonu Büyüme Tahmini
Kaynak: Twitter

Kış tahmini, 2021’de yüzde 5,3’lük kayda değer büyümenin ardından Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin 2022’de yüzde 4,0 ve 2023’te yüzde 2,8 büyüyeceğini öne sürdü.

Euro Bölgesi’nde büyüme tahmini ise 2022’de yüzde 4,0, 2023’te yüzde 2,7 olarak verildi.

Bir bütün olarak AB’nin 2021’in üçüncü çeyreğinde pandemi öncesi GSYİH düzeyine ulaştığı ve tüm üye devletlerin 2022’nin sonuna kadar bu dönüm noktasını geçmesinin beklendiği aktarıldı.

Bu noktada geçen yıl ilkbaharda başlayan ve sonbaharın başlarına kadar hız kesmeden devam eden ekonomik aktivitedeki güçlü toparlanmanın ardından 2021’in son çeyreğinde gerilemesi vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu