Yatırım yapmaya başla!

AB Devletleri Euronun Stratejik Bir Hata Olduğunu Kabul Etmelidir

Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, Euro Bölgesi ülkelerine tek para birimini kullanmayı bırakmaları için izin verilmesi gerektiğini savundu.
AB Devletleri Euronun Stratejik Bir Hata Olduğunu Kabul Etmelidir

Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, Financial Times’da yayınlanan bir makalede önümüzdeki onlarca yılda Euro Bölgesi ülkelerine tek para birimini kullanmayı bırakmaları için izin verilmesi gerektiğini savundu.

Halen 19 Avrupa ülkesinde kullanılan euro, 1999 yılında tanıtılmıştı ve AB kuralları uyarınca daha geniş politik bloğun her üyesi sonunda tek para birimini benimsemeliydi.

Mart 2013’ten bu yana Macaristan Merkez Bankası’ndan sorumlu olan György Matolcsy, euroyu üyelerine iyi hizmet etmeyen bir Fransız tuzağı olarak nitelendirdi.

Euro Fransız Tuzağı “1999 öncesinde Avrupa başarı hikayeleri için ortak para birimine gerek yoktu ve Euro Bölgesi üye devletlerinin çoğunluğu bundan daha sonra ada yararlanmadı. Bu zararlı ve verimsiz rüyadan uyanmak için zaman geldi. İyi bir başlangıç noktası, tek para biriminin hemen hemen tüm üyeleri için (farklı nedenlerden dolayı) bir altın madeni değil bir tuzak olduğunun farkına varmaktır. Euro Bölgesi içinde ve dışında bulunan Avrupa Birliği devletleri, euronun stratejik bir hata olduğunu kabul etmelidir.”

Başta euroyu paylaşanlar olmak üzere Avrupalı ülkeler, 2011 yılındaki borç krizinden ciddi şekilde etkilenmişti.

Macaristan Merkez Bankası Başkanı Euro Açıklaması Kriz farklı ülkelere yayılsa da özellikle Yunanistan’ı etkilemişti. Güney Avrupa ekonomisine çözüm bulma süreci hükümetleri görüş ayrılıklarına yönlendirmişti. O dönemde Almanya’nın eski Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble dahil birçok farklı politikacı, Yunanistan’ın geçici olarak euroyu kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini öne sürmüştü. Macaristan Merkez Bankası Başkanı Matolcsy bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Avrupalılar, ABD’ye rakip olacak bir güç yaratmanın riskli fantezilerinden vazgeçmeliler. Euro Bölgesi üyelerinin önümüzdeki yıllarda parasal birliği terk etmelerine izin verilmeli ve kalanlar daha sürdürülebilir bir küresel para birimi oluşturmalı.” Macaristan, yıllar içerisinde AB ile karmaşık bir ilişki içinde oldu ve Başbakan Viktor Orban Brüksel tarafında problem olarak görülmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum