Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin 20 Milyar Dolarlık ABD Misilleme Listesi Endişeleri Artırdı

Boeing kararının ardından ABD’ye 20 milyar dolarlık misilleme hazırlığı yapan AB, 11 sayfalık tarife listesiyle dikkat çekti. İşte son gelişmeler;
AB’nin 20 Milyar Dolarlık ABD Misilleme Listesi Endişeleri Artırdı
Yorum

Avrupa Birliği’nin ABD’nin Boeing sübvansiyonlarına karşı gelmesinin ardından ABD menşeli helikopterler, çantalar, deniz ürünleri, motosiklet parçaları ve fındıklar, tarife tehdidiyle karşı karşıya kalan mallar arasına eklendi. Dünya Ticaret Örgütü’nün ABD’nin Boeing’e verdiği yasa dışı desteğe son veremediği hakkında verdiği geçen ayki kararın ardından Avrupa Komisyonu Çarşamba günü 20 milyar dolar değerinde ABD ürünü için tarife uygulama tehdidinde bulundu.

AB’nin 20 milyar dolarlık misilleme hazırlığıyla ilgili haberler iki dev arasında bir ticaret savaşı endişelerini artırırken Washington’un da daha önce benzer bir suçlamayla AB’ye ek tarife getirme tehdidinde bulunduğu akıllara geldi. Öte yandan iki tarafın ticaret engellerini azaltmak için müzakerelere başlamayı kabul ettikleri de hatırlatıldı.

AB’nin 11 sayfalık tarifeli ürün kataloğunda ise uçaklardan kimyasallara ve gıda ürünlerine kadar pek çok ABD ürününe yer verildiğinin üzeri çizildi.

AB 11 Sayfalık Tarife Listesi Zaten AB Ticaret Komisyon Üyesi Cecilia Malmstrom da Çarşamba günkü açıklamasında; “Avrupalı şirketler adil ve eşit şartlarla rekabet edebilmelidir. ABD’nin Boeing’in sübvansiyonları konusundaki son Dünya Ticaret Örgütü kararı bu açıdan önemlidir. Sektörümüz için eşit şartlı bir faaliyet alanını savunmaya devam etmeliyiz.” dedi. Bununla birlikte Malmstrom, kısasa kısas istemediklerini de vurgulamış, başka çıkış yolu yoksa karşı önlemler almaya hazırlanmaları gerektiğini belirtmişti.

Uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığına son vermenin AB ve ABD gibi önemli ortaklar arasında yapılması gerektiğini de bildirdi.

ABD ile AB’nin Boeing ve Airbus’a verilen sübvansiyonlar üzerinden DTÖ’de yaklaşık 15 yıldır mücadele ettikleri biliniyor. Her iki taraf için kısmi zaferlerden sonra Washington ile Brüksel, bir DTÖ hakeminden, birbirlerine uygulayabilecekleri karşı önlemlerin düzeyini belirlemesini istemişti. Hakemler henüz bir miktar belirlemese de ABD’nin Airbus aleyhine davasının daha ileri düzeyde olduğu bildiriliyor ve önümüzdeki aylarda bir karar bekleniyordu.

Başkan Donald Trump da geçtiğimiz haftaki bir tweetinde AB’nin yıllarca ABD’den faydalandığını ve bunun yakında sona ereceğini söylemişti. Nihayetinde gelişmeler uzmanları da ikiye ayırmış, bazıları küresel ekonomiyi daha da dara sokabilecek yeni bir savaşın yaklaşmakta olduğunu savunurken bazıları da ABD ile AB arasında bir ticaret savaşının muhtemel olmadığı yönünde görüş bildirmişti.

Örneğin; Berenberg’in baş ekonomisti Holger Schmieding; “ABD-Çin ticaret savaşının son üç çeyrekte yaptığı gibi, belirsizliği artıracak ve küresel endüstriye zarar verebilecek artan bir anlaşmazlık beklemiyoruz” demişti. ABD-AB ticaret müzakerelerinin NAFTA’nın uzun süre yeniden görüşülmesine benzeyebileceğini söyleyen Schmieding, gürültülü olsalar da piyasaları çok fazla etkilemeyeceğini aktarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu