Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

5,82 Lirada Seyreden Dolar/TL, Trump’ın Ilımlı Mesajlarıyla Kaydettiği Düşüşü Sürdüremedi!

Dün ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarıyla 5,85'lere fırlayan dolar/TL, Çarşamba sabahı da 5,80 üzerindeki dalgalanmasını sürdürüyor.
5,82 Lirada Seyreden Dolar/TL, Trump’ın Ilımlı Mesajlarıyla Kaydettiği Düşüşü Sürdüremedi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırım tehditleriyle dolar kurunda sert yükselişe sebep olan ABD Başkanı Donald Trump’ın bunların ardından dün 15:30 sularında Türkiye’ye övgü dolu tweetler atmasıyla ortam yumuşadı. Ardından dolar/TL düşüşe yönelerek 5,78 seviyelerine gerilemişti.

Dünkü işlemlerine yatay seyirle başlayan kurun Salı günü içinde oldukça geniş bir aralıkta dalgalanması dikkat çekti. Gördüğü en düşük seviye 5,7834 lira olarak kaydedilen dolar/TL’deki en yüksek seviye ise 5,8472 lira olarak kaydedildi. Kapanış seviyesi 5,8314 lira olan kur, Çarşamba’ya dalgalı bir seyirle başladı.

Bu sabah Asya piyasalarında dik bir çıkışın hakim olduğu kurun 5,8407 lira seviyelerine yükseldiği görüldü. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın biraz daha tırmanan dolar, TSİ 10:38’de 5,8223’ten alıcı buluyor.

Dolar/TL Yurt İçi Piyasaların Açılmasına Yakın TırmandıDün Trump’ın şaşkınlık yaratan açıklamalarıyla 5,78-5,84 lira bandında dalgalanan dolar/TL bu saate kadar olan işlemlerinde düşüş ve yükseliş arasında karamsar kaldı. Trump’ın sarsıcı tehdit söylemlerinin ardından Türkiye’ye yönelik kaydettiği ılımlı söylemlerle sakinleşen kur, 5,78’lere kadar çekildi fakat burada da kalıcı olamadı.

Dolar/TL bugün sabah saatlerinde en düşük 5,8165 lirayı, en yüksek ise 5,8440’ı gördü. Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulama tehditleri savuran Trump’ın bu tutumunun etkisiyle ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulacağı endişeleriyle Türk lirası Pazartesi günü %2.3 ile Ağustos ayından bu yana en büyük değer kaybını yaşadı.

Piyasalar şu anda ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik yeni gelişmeleri takip edecek. Ayrıca her iki ülkeden yapılacak açıklamalar da izlenecek.

ABD ve Türkiye İlişkileri İzleniyorSuriye’nin kuzeyine yönelik yapılan açıklamalar piyasaların yakından izleyeceği önemli gündem maddeleri arasında gösteriliyor. Bugün için yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Akşam saatlerinde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) toplantı tutanakları değerlendirilecek.

Öte yandan Türkiye’nin Suriye’de yapacağı operasyonlar jeopolitik endişelerin artmasına neden oluyor. Bu sürecin ABD ve Türkiye arasındaki ilişkileri ne yönde etkileyeceği merak konusuyken, dolar/TL ise şu saatlerde son 5 haftanın zirvesindeki seviyesini koruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar