Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

44 Türk Müteahhitlik Firması, Yurt Dışı Projelerinde 395 Milyar Dolara Ulaştı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'deki müteahhitlik firmalarının Kasım ayı sonundan itibaren yurt dışı faaliyetlerini artırdığını açıkladı.
44 Türk Müteahhitlik Firması, Yurt Dışı Projelerinde 395 Milyar Dolara Ulaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İnşaat sektöründe uluslararası bir dergi olan ENR, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”ni belirleyerek sonuçlarını paylaştı. Firmaların yıllık bazda kendi ülkeleri dışında elde ettikleri ciroyu belirleyen bu araştırma, Türkiye Müteahhitler Birliği’ni (TMB) listede dereceye giren firmaları ödüllendirmeye itti.

Bu kapsamda düzenlenen Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Düzenlenen törende, 2019 yılındaki yurt dışı projeleri dolayısıyla 44 Türk firması ödüle layık görüldü.

Tören sırasında konuşma yapan Bakan Pekcan, inşaat sektörünün ekonomik büyüme, istihdam, yurt ışı müteahhitlik hizmetleri çerçevesinde mal-hizmet ihracatı gibi kalkınmaya katkı sağlayan faaliyetlere uygun ortam hazırladığını açıkladı. İnşaat sektörünün yurt dışı projelerde daha çok yer alması için bakanlık olarak gereken her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Müteahhitlik sektörünün adeta “küresel bir oyuncu” olduğunu ifade eden Pekcan, dünya genelindeki siyasi-ekonomik dalgalanmalardan en az oranda hasar görmeyi başarabildiğini aktardı.

Bakan Pekcan Sektör Küresel Oyuncu AçıklamasıBu yılın Kasım ayından itibaren Türk müteahhitlik firmalarının yer aldığı yurt dışı projelerinin toplamda 395 milyar dolar tutarına çıktığını bildirdi. Yıl bitimine kadar bu rakamın 400 milyar dolar seviyesine çıkacağını öngördü. Küresel ekonomik dalgalanmalar ve birtakım siyasi sorunlar dolayısıyla Türk ve dünya ekonomisinin zor zamanlardan geçtiğini söyleyen Pekcan, tüm bu engellere rağmen Türk müteahhitlerinin 2018 yılında 21 milyar dolarlık projede yer aldığını aktardı.

Bu yıl Orta Doğu’daki gelişmelerin geçtiğimiz yıla oranla 3 milyar dolar seviyelerinde bir kayıp getirdiğini bu nedenle de 2019’un 18-19 milyar dolarlık proje ile kapatılacağını ifade etti. Bundan sonraki süreçte yeni pazarlara odaklanılacağını söyleyen Pekcan, buradaki projeler ile daha büyük başarılara imza atılacağını söyledi ve yılda 20-25 milyar doların yakalanabileceğini belirtti.

İnşaat sektörünün yurt dışı tanıtım faaliyetlerini ve yeni pazar arayışlarını artıracağını duyuran Pekcan, sektörün hedeflediği başarıyı yakalaması için firmaların yurt dışında yalnızca müteahhit olarak değil aynı zamanda bir yatırımcı olarak da bulunması gerektiğini aktardı. Güç ve marka değeri artırımı açısından finansman araçlarının çok önemli olduğunu belirtti ve bu konuda finansman ihtiyacının karşılanabilmesi için önemli adımlar attıklarını belirtti.

Pekcan, bakanlık olarak Eximbank kredilerini daha ulaşılabilir bir hale getirmek için çabaladıklarını söyledi. Türk müteahhitlik firmalarına yurt dışında gösterdikleri üstün başarılardan dolayı tebriklerini iletti. Bu alanda rekabet yerine ekip anlayışı ile hareket edilmesini istedi.

Türk Müteahhitlik Firma BaşarılarıTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi’ne daha çok firmanın girmesini istediğini açıkladı. Bu sayede küresel inşaat pazarından aldıkları %4,6 oranındaki payı %7’ye kadar yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Sektörün tüm dünya pazarını hedef olarak belirlediğine dikkat çeken Yenigün, Libya ve Irak pazarlarındaki gelişmelerin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye-Libya ilişkilerinin olumlu seyrinden memnuniyet duyduğunu açıkladı ve Bakan Pekcan’ın iki ülke arasındaki görüşmelere gereken desteği verdiğini ifade etti. Yurt dışı müteahhitlik projelerinin istihdama katkı sağladığını vurgulayan Yenigün, bundan sonraki projelerde daha fazla Türk işçisi istihdam etmeye odaklanacaklarını belirtti ve hedeflerinin 100 bin işçi olduğunu duyurdu.

Yenigün, istihdam odaklı kredi paketlerinde yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin de yer almasını olumlu karşıladıklarını aktardı. 2018 yılından bu yana sektörün Türkiye’de daralma döngüsüne girdiğini ve bunun son 5 çeyrektir devam ettiğini hatırlattı. Orta vadeli bir program oluşturulmasının inşaat ve yatırım faaliyetlerine katkı sağlayacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu