Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3 Trilyon Dolarlık Covid Maliyeti Japon Ekonomisi için Sarsıcı Olacak

Japonya’nın küresel Covid kriziyle başa çıkmak için açıkladığı 3 trilyon dolarlık paket, ilerleyen dönemlerde daha büyük savurganlıkların habercisi olabilir.
3 Trilyon Dolarlık Covid Maliyeti Japon Ekonomisi için Sarsıcı Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte yüzde 22,9 büyüyen Japon ekonomisi için gelen yeni haber, iyiye işaret etmedi. Forbes, Covid-19’un 3 trilyon dolarlık fiyat etiketinin Japon ekonomisini sarstığını belirterek dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Tokyo’nun Covid-19 krizi sırasında 2,2 trilyon dolarlık bir kurtarma paketi açıkladığını (gayri safi yurtiçi hasılanın %40’ından fazlası) ve kısa süre önce Başbakan Yoshihide Suga, deflasyonist güçler geri dönerken 708 milyar dolarlık bir destek daha duyurduğunu hatırlattı.

Bu durumun Suga’nın ekibi için Tokyo’nun 2021 mali yılı için bütçesini çok büyük boyutlara çıkardığı belirtildi.
Japonya GSYİH
Kaynak: Cabinet Office

Yine de Suga’nın hükümetine fon sağlaması için ihtiyaç duyduğu eşi benzeri görülmemiş 106,61 trilyon yenin (1,03 trilyon $) son 12 yılda alınan kötü kararların bir sonucu olduğu eklendi.

2008 küresel mali krizinden bu yana geçen onlarca yıla atıfta bulunan yazıda; “keşke 2008’den beri iktidardaki altı hükümetten sadece herhangi biri işgücü piyasalarını gevşetmiş, bürokrasiyi azaltmış, bir startup patlamasını katalize etmiş, büyüme yanlısı bir enerji politikası tasarlamış veya kadınları güçlendirmiş olsaydı” dendi.

Bunun yerine, önceki beş liderin tam olarak Suga’nın şu anda yaptığı şeyi yaptığı, Japonya’nın sorunlarına her zamankinden daha fazla nakit savurduğu söylendi.
Yeni Günlük Vaka Japonya
Kaynak: Worldometers

Suga’nın açıkladığı 1,03 trilyon dolarlık bütçe, gelecek daha büyük savurganlıkların habercisi olarak gösterilirken bunun birçok nedeni olduğu söylendi. Birincisi, Japonya’nın çoktan ekonomistlerin “azalan getiri” sorunu olarak adlandırdığı duruma ulaşmış olmasıyken ikincisi dış sektörün hala Japonya’nın önüne güçlü rüzgarlar göndermesi olarak belirtildi.

Neticede ABD artan vakalarla yeniden tökezlerken Avrupa ekonomileri bir borç travmasından diğerine sekmeye devam ediyor. Ve birçok kişinin Çin’den beklediği %2’lik büyüme, gelişmekte olan Asya’nın önümüzdeki aylarda ilerlemesi için yeterli görülmüyor. Bununla birlikte asıl sorun Japonya’nın demografik yapısının hükümetin daha hızlı büyüme sağlama arzusuyla farklı amaçlarla çalışması olarak belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu