Paylaşım

ICO Sırasında Şirket Hacklendi; 3 Dakikada 7 Milyon Dolarlık Ether Çalındı!


 

Sanal paralardaki yükseliş, hackerların da takibinde. 3 dakikada 7 milyon dolarlık ether çalan hackerın haberi sizlerle;

Kripto paralardaki yükseliş, yalnızca yatırımcı ve üreticilerin dikkatini çekmiyor. Hackerlar da kendi payını almak için hain planlar düzenliyor. Bunlardan bir tanesi, Pazartesi günü Coindash isimli şirketin halka arzı yani ICO işlemi sırasında gerçekleşti. Hacker, dakikalar içerisinde 7,4 milyon dolarlık etheri kendi hesabına geçirdi. Fark edildiğinde ise her şey için geç kalınmıştı.

Pazartesi günü ether alım – satım platformu olan Coindash şirketinin ICO işlemi başladı. Yatırımcılar ise şirkete yatırım yapmak için bir araya geldi.

Coindash ICO İşlemi Başladı

Yatırımcılar, şirkete ether aktararak hissedar olmak için ellerindeki kripto paraları aktardılar. Ancak bilmedikleri bir şey vardı. Aktarım yaptıkları adres, şirkete ait değildi.

Hacker, aktarım işlemi başlamadan önce siteye giriş yapmış ve Coindash’in paylaştığı hesap adreslerini kendi adresiyle değiştirmişti. Doğal olarak yatırımcılar tüm yatırımı hackera yapmış oldu.

Hacker Şirketin Hesabını Kendininkiyle Değiştirdi

ICO işlemi başladıktan kısa bir süre sonra Coindash sitenin hacklendiğini duyurdu ve ödeme yapılmamasını istedi. Ama bu uyarı için geç kalmıştı.

Yatırımcılar paralarını çoktan hesaba aktarmıştı. Sisteme nasıl sızıldığı hala bilinmiyor. Ama hackerın bu işlemi yapabilmek için site yönetimini tamamen ele geçirdiği kesin.

Ethereum alışverişlerini takip eden Etherscan adlı web aracı, Coindash şirketinin Crowdsale adresinin ele geçirildiğini düşünüyor.

Crowdsale Adresi Ele Geçirildi

Coindash Pazarlama Müdürü Ram Avissar ise bildikleri tek şeyin, satış başlar başlamaz adresin değiştirildiği olduğunu söyledi. Satışları
hemen durduklarını ve etkilenen kişilerin zararlarını belirlemeye çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca zararın belirlenmesiyle yatırımcıların zararlarının karşılanacağını da dile getirdi.

Ethereum şirketleri daha önce de bu saldırılarla karşılaşmıştı. 2016 yılında DAO isimli ethereum yatırım fonu saldırıya uğramıştı. Sonuçta ise 50 milyon dolarlık ether çalınmıştı. Ethereum platformuna bu kadar saldırı olması ise akıllara sistemin güvenilir olup olmadığı konusunda sorular getiriyor. Bu durumların üzerine özel bir çalışma yapılacağını ve açıklamaların yakın zamanda geleceğini düşünüyoruz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın