Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2021 Yılı 3. Çeyrek İhracat Beklenti Endeksi 127,6’ya Geriledi

Gelecek 3 ay için ihracat ve ithalat durumuna yönelik tahminlerle hesaplanan dış ticaret beklenti anketi sonuçları yayımlandı.
2021 Yılı 3. Çeyrek İhracat Beklenti Endeksi 127,6’ya Geriledi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 2021 yılının 3. çeyrek dış ticaret beklenti anketini açıkladı. 1 – 17 Haziran 2021 tarihleri arasında uygulanan rakamlara göre  ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 4,4 puan azalarak 127,6 oldu.

Bu değer 1 – 18 Mart 2021 tarihleri arasında uygulanan anket sonuçlarına göre 132,0 olmuştu. 2. çeyrekte 111,6 değerinde gelen ithalat beklenti endeksi ise 2,9 puan artarak 114,5 oldu.

Beklenti anketi oluşturulurken, 719 firmaya forum gönderildi. Bunların ise 572 tanesi anketi yanıtladı.
Yıllara Göre Dış Ticaret Beklenti Anketi
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Formu dolduranların %23,3’ünün sadece ihracat, %14,9’unun sadece ithalat yaptığı, %61,9’unun ise hem ihracat hem ithalat yaptığı belirtildi.

Gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi ve şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. Son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler ise endeksi artış şeklinde etkiledi.

İthalat tarafında gelecek 3 ay için kayıtlı ithalat sipariş düzeyi ve son 3 aya ilişkin ithalat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler endeksi artıya çekti. Diğer yandan gelecek üç ay için ithalat birim fiyat beklentisi olumsuz yönde katkı sağladı.

Katılan ihracatçı firmaların %50,9’u ihracatın artacağını, %11,3’ü azalacağını belirtti. Yılın üçüncü çeyreğinde Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın artacağını bekleyenlerin oranı %41,5, azalacağını bekleyenlerin %11,9 oldu. Ortadoğu ülkeleri için %34,9’luk kesim ihracatın artacağını düşünüyor.

Bu dönemde katılımcıların %40,1’i ithalatta değişim olmayacağını bildirdi. Avrupa ülkelerinden yapılan ithalatın aynı kalacağını düşünenlerin oranı %41, Amerika’dan %31,4 oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum