Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020’de %6,5 Küçülmesi Beklenen Almanya Ekonomisi, 2Ç20’de Sert Düşecek

Hükümetin ekonomi danışmanları tarafında revize edilen raporda, Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5 küçüleceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
2020’de %6,5 Küçülmesi Beklenen Almanya Ekonomisi, 2Ç20’de Sert Düşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs krizi ekonomiler üzerinde yıkıcı etkiler yaratmaya devam ediyor. Bununla doğru orantılı olarak gelen tahminlerde de aşağı yönlü revizyonlara yer veriliyor.

Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi’nin (GCEE) yeni tahmini de bunun son örnekleri arasında.

Mart 2020’de koronavirüs pandemisi hakkında özel bir rapor yayımlayan GCEE, mevcut ekonomik verilerin 2020’de ekonomik durumun daha iyi değerlendirilmesine izin vermesinden dolayı ekonomik görünümünü güncelledi.

Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi, ekonominin 2020’de koronavirüs nedeniyle yüzde 6,5 düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Alman ekonomisinin gelişiminin, Mart’taki Özel Rapor’da “belirgin V” olarak tanımlanan risk senaryosuna nispeten yakın olması muhtemel olarak belirtilirken düşüşün muhtemelen beklenenden kötü olacağı söylendi.

Almanya Ekonomik Uzmanlar Konseyi Ekonomi Güncellenmesi
Kaynak: GCEE

2020’de GSYİH’de yüzde 6,5 düşüş öngören ve bunun II. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana en kötü resesyon olacağına işaret eden konsey, 2021’de yüzde 4,9’luk pozitif büyüme tahmin etti.

Sonuç olarak, GSYİH’nin 2022’den önce pandemi öncesi seviyesine dönmesinin olası olmadığı kaydedildi. İşsizlik oranının önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceği ve 2021’de düşmeye başlayacağı belirtildi.

Yılın ilk üç ayında yüzde 2,2 oranında daralan Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte %9,7 daralacağı, üçüncüde %4,3 ve dördüncüde %2,5 artacağı tahmin edildi.
Almanya Ekonomi 2Ç20 %9,7 Daralacak
Kaynak: GCEE

Bundesbank ise Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 10 daralmasını beklediğini bildirmişti. Konsey’in raporunda 2021’in dört çeyrek dönemi içinse sırasıyla; yüzde 1,3, yüzde 1,6, yüzde 1,4, yüzde 1 büyüme tahminleri verildi.

Zayıf dış çevrenin bu yıl Alman ihracatına önemli bir yük bindireceğine dikkat çekilirken koronavirüsün küresel yayılımının dünya ekonomisini derin bir durgunluğa sürüklediği aktarıldı. GCEE, ikinci okumada yüzde 3,6 daralan Euro Bölgesi için reel GSYİH’nin 2020’de yüzde 8,5 düşüp 2021’de %6,2 büyüyeceğini tahmin etti.

Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi Başkanı Lars Feld; “Koronavirüs pandemisinin Almanya Federal Cumhuriyeti kurulduğundan beri en kötü ekonomik gerilemeye neden olacağı tahmin ediliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu