Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020’de Küresel Otomotiv Satışlarının %14 Oranında Azalması Bekleniyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, koronavirüsün tüketici talebini düşürmesiyle otomotiv satışlarının gelecek yıl %14 daralacağını öngörüyor.
2020’de Küresel Otomotiv Satışlarının %14 Oranında Azalması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son verilere göre dünya genelinde 24 bin 361 kişinin ölmesine sebep olan Covid-19 salgını, sağlık ve sosyal yaşam üzerinde yarattığı tahribatın yanında ekonomiye de büyük darbe vurdu. Birçok işyerinin kapatılması, fabrikaların üretime ara vermesi, ticaret ağının aksaması gibi sebeplerle ülkeler için büyüme tahminleri aşağı çekildi.

İçinde bulunduğumuz durum zaruri olmayan diğer tüm harcamaların ikinci plana atılmasını sağladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise salgının otomotiv sektöründeki etkilerine değindi.

Moody’s Covid-19 salgını nedeniyle küresel otomotiv satışlarının önümüzdeki yıl %14 azalmasını bekliyor.

Moody’s Otomotiv Sektörü DeğerlendirmesiKurum analistleri daha önce yaptıkları değerlendirmede küresel otomotiv satışlarının 2020 yılında yüzde 2,5 daralacağını söylemişti. Ancak yaklaşık iki buçuk aydır devam eden ve ne kadar süreceği belli olmayan koronavirüs salgınının etkisiyle bu beklentileri yükseltildi.

Yapılan değerlendirmede gelecek yıl satışların %14 oranında küçüleceği, salgının durumuna bağlı olarak 2021 yılında toparlanma olabileceği kaydedildi. Sektördeki satışların Amerika’da %15, Japonya’da %8, Batı Avrupa’da %21, Çin’de ise %10 seviyesinde azalacağı bekleniyor.

Moody’s Başkanı Falk Frey, en son yaptıkları %14 tahminin, bir önceki %2,5 beklentisi üzerinden çok sert düşüş yarattığını ve söz konusu tahminin tüketim tarafındaki daralmadan kaynaklandığını söyledi.

Volkswagen’in üst yöneticisi (CEO) Herbert Diess, Çin dışında gelir elde etmediklerini belitti.

Volkswagen Sabit Harcamaları YüksekKoronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geçtiğimiz günlerde üretime ara veren Volkswagen, yapılması gereken zaruri harcamaları paylaştı. Şirket CEO’su Herbert Diess, üretimi durdursalar bile haftalık 2 milyar Euro tutarında sabit maliyetleri karşılamak zorunda olduklarını belirtti.

Yüksek maliyetli olan bu ödemeler nedeniyle, salgının uzun sürmesi durumunda işten çıkarmalara başlayacaklarını açıkladı.

Çin’de sahip oldukları disiplinin Almanya tarafında olmadığını söyleyen Diess, “Ancak Çin, Kore veya diğer Asya ülkeleri gibi sorunu kontrol altına alırsak, krizden iş kaybı olmadan çıkma şansımız olur. Çok keskin bir müdahale gerektiriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Volkswagen Finans ve Mali İşler Müdürü Frank Witter ise şirketin devlet fonlarını kullanmadan salgınla mücadele edecek güce sahip olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu