Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1Ç22 Dönemi için İhracat Beklenti Endeksi 15,5 Puan Geriledi

Gelecek 3 ay için ihracat ve ithalat durumuna yönelik tahminlerle hesaplanan dış ticaret beklenti anketi sonuçları yayımlandı. Detaylar haberde;
1Ç22 Dönemi için İhracat Beklenti Endeksi 15,5 Puan Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 2022 yılının 1. çeyrek dış ticaret beklenti anketini açıkladı. 30 Kasım – 16 Aralık 2021 tarihleri arasında uygulanan Dış Ticaret Beklenti Anketi sonuçlarına göre 2022 yılı 1. çeyrek İhracat Beklenti Endeksi bir önceki çeyreğe göre 15,5 puan geriledi.

31 Ağustos – 16 Eylül 2021 tarihleri arasında uygulanan Dış Ticaret Beklenti Anketi sonuçlarına göre 2021 yılı 4. çeyrek İhracat Beklenti Endeksi bir önceki çeyreğe göre 3,7 puan artarak 131,3 olmuştu.

2022 yılı 1. çeyrek İhracat Beklenti Endeksi 115,8 olarak gerçekleşti.
2022 İlk Çeyrek İthalat - İhracat Beklenti Endeksi
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İhracat Beklenti Endeksine dahil edilen soruların yayılma endekslerine göre, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

2022 yılı 1. çeyrek İthalat Beklenti Endeksi 118,8 olarak gerçekleşti. Endeks bir önceki çeyreğe göre 10,7 puan artış gösterdi.

Endekse dahil sorulardan gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, ithalat birim fiyatı beklentisi, şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyi sorularına yönelik değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Endekslerin 100’den büyük olması beklentilerin artış yönünde (iyimser) olduğunu, 100’den küçük olması beklentilerin azalış yönünde (kötümser) olduğunu, 100 olması ise değişim beklenmediğini (nötr) göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu