Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yüksek Gelirli Ekonomiler Arasında Covid Öncesine En Son İngiltere Dönecek

Üçüncü ulusal tecrit turuna başlayan İngiltere için yapılan yeni bir anket, ekonominin salgından en son iyileşen ekonomilerden biri olacağını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Yüksek Gelirli Ekonomiler Arasında Covid Öncesine En Son İngiltere Dönecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım ayında başlatılan ikinci tecrit turuyla görünümü kararan İngiltere, üçüncü tecrit turuyla gündeme geldi. Aralık ayında ortaya çıkan yeni virüs varyantının ardından artan vakalar üzerine alınan karar pek şaşırtıcı olmadı. Başbakan Boris Johnson yaptığı açıklamada hastanelerin alarm verdiğini belirterek insanlara yeni varyantın yayılmasını önlemek için evde kal çağrısında bulundu.

Yeni kısıtlayıcı tedbirlerin en az 22 Şubat’a kadar yürürlükte kalması ve yarı dönem haftasında gözden geçirilmesinin beklendiği bildirildi. Gerekli olmayan tüm perakendeciler, kuaför salonları, spor salonları ve eğlence merkezleri de dahil olmak üzere çoğu işletmenin kapılarını kapatacağı verilen bilgiler arasında yer aldı.

Buna ek olarak, ilkokullar, ortaokullar ve kolejlerin nadir durumlar dışında Salı günü uzaktan öğrenime geçeceği belirtildi.
İngiltere Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Bu arada Şansölye Rishi Sunak, yeni önlemlerden etkilenen işletmeler için 4,6 milyar sterlinlik yeni bir destek paketi açıkladı. Pazartesi günü İngiltere, pandeminin başlamasından bu yana en yüksek olan 58.784 yeni Covid-19 vakası bildirdi ve virüs kaynaklı 407 ölüm açıkladı.

“Bu yeni varyantı kontrol altına almak için daha fazlasını yapmamız gerektiği açık. Bu, hükümetin size bir kez daha evde kalmanız için talimat verdiği anlamına geliyor.” diyen Johnson, geçen bahardaki ilk tecrit sırasında görülen önlemleri yeniden uyguladı. Duyuru, yerel saatle Salı günü gece yarısı başlayacak bir tecrit ilan eden İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon’un açıklamasının ardından geldi.

Yeni günlük Covid-19 vakaları yaklaşık bir hafta boyunca 50.000 vakanın üzerine çıktığı ve hastaneye yatışlar Nisan ayının zirvesini aştığı için Birleşik Krallık kriz moduna geri döndü.
İngiltere Covid Öncesi Ne Zaman Dönecek
Kaynak: FT

Bu arada geçtiğimiz gün yayımlanan önde gelen ekonomistlerin yıllık FT araştırması, artan işsizlik ve kemer sıkma politikasına dönüş olasılığı ile İngiltere için uyarıda bulundu. 90’dan fazla önde gelen ekonomistin katıldığı ankette İngiltere ekonomisinin pandemi öncesi boyutuna dönmesinin en az 18 ay alacağı ve toparlanmanın benzerlerinin gerisinde kalacağı belirtildi.

FT’nin yıllık anketine yanıt verenlerin büyük çoğunluğu, Birleşik Krallık GSYİH’sinin 2022’nin ikinci yarısına kadar veya daha sonrasına kadar önceki düzeyine geri dönmeyeceğini söyledi. Birçoğu, hem Covid-19 krizinin hem de Brexit’in siyasi kötü yönetiminin İngiltere’nin diğer zengin ülkelere göre daha düşük performans göstermesini sağladığını aktardı.

2021’de ekonomi için en büyük riskinse aşırı tasarruflu bir başbakanın maliye politikasını çok erken sıkılaştırarak toparlanmaya zarar vermesi olduğu dile getirildi.
İngiltere Enflasyon Görünümü
Kaynak: FT

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Başkanı ve İngiltere Merkez Bankası para politikası komitesinin eski bir üyesi olan Adam Posen; “Birleşik Krallık, yüksek gelirli ekonomiler arasında salgın öncesi boyutuna kavuşan sonuncu ekonomi olacak, sonuncu olmasa da onlardan biri olacak” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nden Diane Coyle da kısmen kararsız veya yetersiz politika tepkileri yüzünden Britanya’nın diğerlerine göre tırmanması gereken daha büyük bir tepesi olduğunu çünkü pandeminin ilk aşamalarında ekonomisinin daha fazla acı çektiğini söyledi.

Ekonomi ve İşletme Araştırmaları Merkezi’nden Vicky Pryce ise kilitleme önlemlerinin gecikmesini ve korkunç bir iletişim stratejisini suçladı. Daha iyimser bir azınlık, İngiltere’nin daha düşük başlangıç noktasının, aşıların erken uygulamaya konulmasıyla desteklenen tüketici öncülüğündeki büyüme ile daha hızlı bir geri dönüşe sahip olacağı anlamına geldiğini savundu.

Yine de birçok katılımcı, İngiltere’deki toparlanmanın bu yıl ve daha uzun vadede işsizlikte kalıcı bir artış, zayıf iş yatırımları ve Brexit’in sonradan etkileri ile erteleneceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu