Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda’nın İş Rakamları Mayıs’ta Hafif İyileşme Gösterdi

Yeni Zelanda'nın iş rakamları, ekonominin yeniden açılmasıyla Mayıs’ta Nisan’daki büyük düşüşün ardından hafifçe artış gösterdi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda’nın İş Rakamları Mayıs’ta Hafif İyileşme Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel sağlık krizi nedeniyle Ocak-Mart döneminde 29 yılın en büyük düşüşünü kaydeden Yeni Zelanda’nın istatistik departmanı, iş rakamlarının Mayıs’ta Nisan’daki büyük düşüşün ardından hafifçe artış gösterdiğini açıkladı.

Statistics New Zealand verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış toplam doldurulmuş iş sayısı Mayıs’ta, Nisan’a kıyasla yüzde 0,8 oranında arttı.

Bu, Nisan 2020’de Mart 2020’ye kıyasla yaşanan yüzde 1,6’lık düşüşün üzerine geldi.

Statz NZ’den Sue Chapman, Mayıs’ta toplam doldurulmuş işlerde toparlanma görüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:
Yeni Zelanda İş Rakam Arttı
Kaynak: Stats NZ

“Yeni Zelanda’da işletmeler, Nisan ayı sonunda alarmın 3. seviyeye ve daha sonra 13 Mayıs’ta 2. seviyeye çıkarılmasıyla yeniden açıldı. Bu da bazı insanları işlerine geri döndürdü.”

Stats NZ’nin doldurulmuş işleri vergi verilerine dayanarak ay boyunca ödenen işlerin ortalamasını alarak hesapladığı bilgisi verildi. Buna göre doldurulmuş işler, COVID-19 ücret sübvansiyon programı tarafından sübvanse edilen işverenler tarafından ödenen işleri içeriyordu.

Yeni Zelanda, Mayıs ayında Covid-19’un etkilerini daha iyi anlamak için yaş ve cinsiyetle ilgili verileri de yayımladı.
Yeni Zelanda 2020 İlk Çeyrek %1,6 Daralma
Kaynak: Stats NZ

Chapman; “15-24 yaş grubu, Nisan ayında görülen iş kayıplarından çok daha fazla etkilendi ve Mayıs ayında diğer yaş gruplarına göre iyileşmekte zorlandılar. Bu yaş gruplarındaki insanlar ders çalışmanın yanı sıra daha fazla yarı zamanlı ve geçici iş yapma eğilimindedirler.” dedi.

Nisan ayında kadınların doldurdukları işlerin sayısı daha çok düşerken Mayıs’ta aynı dönemdeki erkeklere kıyasla daha az iyileşme gösterdi.

Bu arada Worldometers verilerine göre Yeni Zelanda’da şimdiye kadar 1528 toplam vaka, 22 ölüm ve 1484 iyileşen vaka sayısı rapor edildi. Toplam vakadaki eğrisi düzleşmiş görünen ülkedeki yeni vaka sayısı da neredeyse hiç yok denecek kadar azaldı. 27 Haziran’da 2 yeni vaka kaydeden Yeni Zelanda, 28 Haziran’da 4 yeni vaka rapor etti. Aktif vaka sayısı 28 Haziran’da 20 olarak belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu