Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS: FED 2020’de Faiz Oranlarını 3 Kez İndirebilir

UBS, FED’in 2020’de faiz oranlarını üç kez düşürebileceğini tahmin etti. Detaylar aşağıda;
UBS: FED 2020’de Faiz Oranlarını 3 Kez İndirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçreli finans devi UBS, FED’in 2020’de faiz oranlarını üç kez düşürebileceğini tahmin etti. Bu tahmin, 2020’de kurumun herhangi bir değişiklik yapmayacağı ya da sadece bir indirim yapacağı yönündeki pek çok projeksiyondan farklı bir tahmin oldu.

UBS’de küresel ekonomik araştırma başkanı olan Arend Kapteyn, Salı günü yaptığı açıklamada Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşında uygulanan tarifelerin ABD büyümesini 2020’nin ilk yarısında yıllık yüzde 0.5’e çekeceğini söyledi.

ABD, Eylül ayında Çin mallarına yönelik son tarife turunu başlatmış ve Çin de buna karşılık olarak çeşitli Amerikan ürünlerine kendi vergi ilavesini yapmıştı.

Başlangıçta Aralık ayında yapılması planlanan diğer tarife artışları, her iki tarafın birinci aşama ticaret anlaşması kararı almasıyla ertelendi.

UBS FED 2020’de Faiz 3 Kez İndirebilirŞanghay’daki UBS Büyük Çin Konferansı’nda CNBC’ye konuşan Arend Kapteyn, bu tarife hasarının ABD büyümesini aşağı çekeceğini düşündüklerini, bunun da üç FED indirimini tetikleyeceğini belirtti. Düşüncesini anlatırken kimsenin böyle bir senaryoya inanmadığını da sözlerine ekledi.

Bu noktada CME FedWatch aracının, FED’in Eylül ayına kadar faiz oranlarında değişiklik yapmama olasılığını yüzde 50’den fazla gördüğü aktarıldı. Ve bu olasılık yüzde Kasım ile Aralık aylarında yüzde 47 ile yüzde 40.5’e düşüyordu.

Kapteyn de toplantı tutanaklarına işaret ederek Fed yetkililerinin herhangi bir hamle yapmak için çok az eğilim gösterdiklerini kaydetti.

UBS Büyüme 2020 İlk Yarı Düşecek “Bu küçültmeyi yapacaklarını düşünüyoruz. Sanırım oraya varmadan önce biraz ek kanıtlara ihtiyacınız var. Yani belki Mart ayında ilk kesintiyi düşünüyoruz ama gerçekten büyüme ivmesinin kaybı olduğunu görmemiz gerekiyor.” diyen Kapteyn, bununla birlikte tarifelerden gelen etkinin geçici olabileceğini ve ABD’nin resesyona doğru yol almadığını vurguladı.

“Bu büyük yavaşlama ve bu kesintilere rağmen durgunluk seviyesine geldiğinizi düşünmüyoruz, temelde geçici aksamayla bunlar çok çabuk geçilecek ve sonra her şey yeniden eski haline dönecek” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu