Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS 2020’nin 2. Çeyreğinde 1,2 Milyar Dolar Net Kar Sağladı

İsviçreli yatırım bankası UBS’nin net karı pandemi etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11 azaldı.
UBS 2020’nin 2. Çeyreğinde 1,2 Milyar Dolar Net Kar Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım bankası UBS, yılın ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada grup kredi kayıplarının ilk çeyrekteki kadar olmasa da, ikinci çeyrekte de sürdüğü bildirildi. Öte yandan yüksek ticari faaliyetlerin bankanın kazancını artırmaya devam ettiği söylendi.

UBS’nin net karı 2020’nin ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11 azaldı.
UBS 2Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: UBS

Söz konusu dönemde net kar 973 milyon dolar beklentisine karşın 1,23 milyar dolar (1 milyar 232 milyon dolar) geldi. Yapılan açıklamada finansal piyasa oynaklığının bankanın hissedarlarına son çeyrekte kazanç getirdiği söylendi. Ancak coronavirüs pandemisinin belirsizliğinin devam ettiğinin altı çizildi.

Bankanın 2020’nin ikinci çeyreğinde faaliyet geliri 7,4 milyar dolar açıklandı. 2019’un aynı döneminde 7,5 milyar dolar olmuştu. Vergi öncesi kar %5 düşerek 1.582 milyon dolar olarak gerçekleşti. Maliyet ve gelir oranı 1 puan artışla %75,8’e yükseldi.

Faaliyet gelirlerinde yıllık bazda %2’lik düşüş gerçekleşti. Küresel varlık yönetimi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1 artarak 880 milyon dolar oldu. Koronavirüs salgınıyla mücadelede atılan adımlar ve açıklanan stratejik önlemler, faaliyet geliri ve net gelirde düşüşe yol açtı.

UBS CEO’su Sergio Ermotti, finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

UBS CEO’su Sergio ErmottiYaşanan sağlık krizi nedeniyle zorlu bir dönemden geçtiklerini ifade eden Ermotti, değişime adapte olmaya devam ettiklerini söyledi. Yılın ikinci yarısında politik, jeopolitik ve ekonomik olayların daha fazla müşterinin varlık dağılımını değiştirmek istemesine sebep olacağını aktardı.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden sonra, müşterilerinin %61’inin portföylerini yeniden dengelemeyi düşündüklerini açıkladı. Finans piyasalarında rahatlığın ve aşırı iyimserliğin bir dereceye kadar olması gerektiğini söyleyen UBS CEO’su, pandeminin daha kötüye gitmesi durumunda yaz sonrasında piyasanın daha farklı bir hal alacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu