Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜSİAD Başkanı: Kredi Büyümesine Değil, Verimlilik Artışına Odaklanılmalı

Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, önümüzdeki sürecin verimlilik artışına odaklanmamız gereken bir dönem olduğunu söyledi.
TÜSİAD Başkanı: Kredi Büyümesine Değil, Verimlilik Artışına Odaklanılmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ekonomiye dair değerlendirmede bulundu. 2019 yılını sıfırın biraz üzerinde büyüme hızıyla kapattığımızı, geçen yıl iç talepte görülen daralmanın hafif toparlanmaya başladığını ifade etti. Tüketim ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda hareketlilik olduğunu söyleyen Kaslowski, yeni yıla ekonomide bir nebze olsun iç açıcı haberlerle başladığımızı belirtti.

İstihdam sorununu ortadan kaldırmasa da 2020 yılında yüksek bürüme hızı bekleniyor.

2020 Ekonomi İyi BaşladıTürkiye’nin geçen yıl yaşadığı zorluklardan en çok etkilenen sektörlerin başında inşaatın geldiğini söyleyen Kaslowski, benzer sektörlerde toparlanma olduğunu kaydetti. 2020 yılı için beklenen büyüme tahminlerinin kamu harcamalarındaki artış ve özellikle kamu bankalarının bilançolarındaki genişleme gibi ana bileşenlerden oluşacağını açıkladı.

Faizlerin düşmesiyle birlikte kredi büyümesinin başladığını, fakat bunun tek başına yeterli olmayacağını söyledi. Bu tür büyümelerin sadece talebi artırdığını, diğer taraftan ekonominin ısınmasına, enflasyonun ve borç miktarının artmasına sebep olduğunu anlattı.

Ekonominin gerek duyduğu kaynakların temin edilmesi açısından jeopolitik gelişmelerin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Jeopolitik risklerin azalmasının ve yabancı sermayenin gelmesinin bazı önemli konuların göz ardı edilebileceği anlamına gelmediğini aktardı. Önümüzdeki süreçte kredi büyümesi yerine verimlilik artışına odaklanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, 2020’ye diğer yıllara kıyasla daha iyimser başlandığını söyledi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay ÖzilhanÜlkemizde son dönemde yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Özilhan, ekonomi anlamında hem ülkemizde hem de dünyada endişelerin kısmen azaldığını belirtti. 2019 yılına kıyasla dünya ekonomisinin hız kazanmasını beklediklerini, bu durumun Türkiye’yi de olumlu etkilediğini kaydetti.

Enflasyonun rekor seviyelerden gerilediğini söyleyen Özilhan, bunun yanında Türk lirasının istikrar kazandığını, CDS risk priminin azaldığını, faizlerin düşmesiyle kredi büyümesine geçildiğini anlattı.

Reel ekonominin bir miktar nefes aldığını belirterek, tüketici kredilerindeki artışının iç talebi yeniden artırdığını dile getirdi. Olağanüstü uygulamaların normalleşmesi durumunda ülkemizin ekonomisinde de öngörülebilirliğin artacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu