Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye İmalat PMI Eylül 2021’de 52,5’e Geriledi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI verilerinin Eylül sonuçlarını açıkladı.
Türkiye İmalat PMI Eylül 2021’de 52,5’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO)  imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini açıkladı. Ağustos ayında 54,1 değerinde gelen imalat PMI, Eylül ayında 52,5’e geriledi.

IHS Markit’ten elde edilen verilere göre PMI bir önceki aya kıyasla düşüş gösterse de Türk imalat sektöründeki büyümenin üçüncü çeyrek sonunda da sürdüğünü gösterdi.

Son dört aydır hem üretim hem de yeni siparişler artışını sürdürdü.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye PMI® İmalat Sanayi Raporu
Kaynak: İSO

Bu durum istihdam piyasasında iyileşmenin devam etmesini sağladı. Firmalar son 14 aydır ilk defa birikmiş işlerinin arttığını söyledi. Üretim ve yeni siparişlerin büyümesiyle birlikte faaliyet koşullarındaki iyileşme trendi Eylül ayında da devam etti.

Fakat artış oranı bir önceki aya kıyasla yavaşladı. Yeni ihracat siparişlerindeki artış toplam iş hacmini destekledi. İmalatçılar üretim gereksinimlerine bağlı olarak satın alma faaliyetlerini genişlettiklerini ve stokların üst üste iki aydır arttığını bildirdi.

Bunun yanında tedarik zincirlerindeki kesintileri önlemek için üretim öncesi stoklarda 2017 sonundan bu yana en hızlı artış gözlendi. Eylül ayında girdi maliyetleri keskin bir şekilde yükselmeye devam etti. Bu durumun ana sebebi döviz kurlarındaki hareketlilik olarak kaydedildi.

İmalatçılar satış fiyatlarını yükseltirken nihai ürün enflasyonu da Eylül ayında arttı. IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Türk imalat sektörünün son dönemde üretim ve yeni siparişlerdeki toparlanmayı sürdürdüğünü söyledi.

Tedarik zincirlerindeki aksamaların, sene başındaki kadar belirgin olmadığını dile getirdi. Ancak yine de firmaların girdi temin etmeye çalışırken, uzun teslimat süreleri ve keskin fiyat artışlarıyla mücadele etmek zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu