Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin İmalat PMI Ekim’de 49,0 Olurken, İvmede Hafif Bir Gerileme Görüldü!

Türkiye'nin imalat PMI, 2019'un Ekim ayında 49,0 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam sektörde hafif bir ivme kaybı yaşandığını gösterdi.
Türkiye’nin İmalat PMI Ekim’de 49,0 Olurken, İvmede Hafif Bir Gerileme Görüldü!
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2019’un Ekim ayında Türkiye’nin imalat sektöründe kaydettiği gelişmeleri gösteren İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) sonuçları yayımlandı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), imalat sanayi sektörünün seyrinde en hızlı ve en güvenilir gösterge olarak biliniyor.

Ekonominin öncü göstergelerinden biri sayılan bu verilere göre Türkiye’nin imalat PMI Ekimde 49,0 seviyesinde gerçekleşti. Eylül’de bu rakam 50,0 olmuştu.

Ekonominin Öncü Göstergeleri2018 yılından bu yana görülen en yüksek seviye Ağustos ayında kaydedilen 48,0 seviyesi olmuştu. Ekim’deki rakam, bu seviyenin de üzerine çıkıldığını ortaya koydu. Fakat buna rağmen 49,0 seviyesi Ekim’de Türk imalat sektöründe hafif bir ivme kaybı yaşandığına işaret etti. Çünkü endekste 50,0’nin üzerindeki seviyeler iyileşmeye, altındakiler ise gerilemeye işaret ediyor.

Ekim ayı içerisinde bazı göstergeler zayıflık sinyalleri vermesine rağmen firmalar istihdam seviyelerini yükseltmeyi sürdürdü. Türkiye’de istihdam art arda 2 ay büyüme kaydetti ve böylelikle 2018 yılının başından bu yana ilk kez arka arkaya yükseliş gözlendi ve çalışan personel sayıları arttı.

Açıklanan rakamlar, İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI endeksinin 2 ay boyunca üst üste 50,0’nin (eşik değer) üzerinde gerçekleştiğini gösterdi. Ekim’de 53,6’ya yükselen rakam, İstanbul imalat sektörünün 2018’in Şubat ayından bu yana kaydettiği en yüksek hızda gerçekleşti. Bu durum sektördeki faaliyet şartlarının iyileştiğini gösterdi. Seviye bir önceki ay olan Eylül’de 51,9 olmuştu.

Ekim’de yeni siparişler ise yavaşlama gösterdi ve Eylül ayında kaydedilen büyüme ters yöne çevrildi. Ankete katılanlar, iç piyasa ve ihracat pazarlarında talep zayıflığı olduğuna dikkat çekti. Buna firmaların tepkisi ise üretimi azaltmak oldu.

Öte yandan girdi maliyetleri, Türk lirasında görülen zayıflık ve elektrik fiyatlarının artmasından kaynaklı olarak artışı sürdürdü. Fakat bu duruma rağmen girdi fiyatları enflasyonu 2019’un son çeyreğinin başında görece az kaldı.

Meydana gelen bu durumla firmalar, art arda 2 ayda da nihai ürün fiyatlarını azaltma fırsatı yakaladı. Bu hamle satışları artırma amacıyla yapıldı.

Firmalar Nihai Ürün Fiyatlarını AzalttıEkim’de fiyatlarda gözlenen düşüş Eylül ayına kıyasla hız keserek ılımlı gidişatını korudu. Satın alma faaliyetleri Ekim’de hafif azaldı ve girdi ile nihai ürün stokları azaldı. Konuyla ilgili konuşan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, PMI verilerinin kısa zaman önce yöneldiği yükseliş eğiliminin Ekim’de yerini düşüşe bıraktığını söyledi. Bu durumun Türk imalat sektörünün zorlu piyasa şartlarından etkilendiğini gösterdiğini ekledi.

Harker, genel durumda 2018’in aynı dönemine kıyasla net bir şekilde iyileşme görüldüğünü ortaya koyduğunu ifade etti. Gelişmelerin, firmaların ekonomik görünüme istihdamdaki artışı sürdürecek seviyede güvendiklerine bir kanıt niteliğinde olduğunu belirtti. Güçlü müşteri talebinin desteğiyle yeni siparişler Ekim’de art arda 3 ayda da artış gösterdi.

Açıklanan veriler yeni işlerdeki kayda değer büyümenin son 20 ay içindeki en yüksek hızda gerçekleştiğine işaret etti. Bununla birlikte yeni ihracat siparişleri de büyüdü, fakat artış hızına bakıldığında, toplam yeni siparişlerdekine kıyasla daha düşük bir seviyede olduğu görüldü. Yeni siparişlerin artması, imalatçıları istihdam düzeyini artırma yönünde harekete geçirdi.

İstihdamdaki artış, 2011 yılının Ekim ayından bu yana en yüksek hızını kaydetti. Diğer taraftan anketin başladığı zamanlar olan 2006 yılının Ocak ayından beri görülen en yüksek seviyelerden biri gerçekleşti. Kapasitenin artmasıyla birlikte üretim bundan destek buldu. Bu sayede üretim, son 4 ay içinde üçüncü büyümesini gösterdi. Üretim ihtiyaçlarının artmasıyla imalatçıların satın alma faaliyetleri de güçlü bir şekilde arttı. Bu, art arda kaydedilen ikinci artışa işaret etti.

Girdi alımlarının genel itibarıyla yatay bir seyir izlediği tespit edildi. Böylelikle 20 ay süren düşüş trendi sona ermiş oldu. Girdi maliyetlerinin enflasyonu üst üste beş ay gerileyerek 2015 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ayrıca seri ortalamasının altında kaldı. Görece azalan maliyet baskıları, firmaların güçlü satışlar yapabilmek için nihai ürün fiyatlarında indirim yapmasını destekledi ve böylelikle fiyatlar iki ay üst üste geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar