Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020’de Daralacak Olan Türkiye Ekonomisi, Sonradan Toparlanabilir

Küresel salgınla dünya ekonomisi benzeri görülmemiş bir resesyona sürüklenirken, ülkemiz için de kötü tahminler yükseliyor. AB Komisyonu ve Fitch, Türkiye'nin daralacağı konusunda uyardı.
2020’de Daralacak Olan Türkiye Ekonomisi, Sonradan Toparlanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste 3 milyon 650 bini aşan vaka sayısı ve 259 bine dayanmak üzere olan can kaybı, tabloyu korkutucu yapmaya devam ediyor. Vaka ve ölüm sayısı bakımından diğer ülkelere fark atan ABD’de ölümler 74 bini aştı.

Ülkemizde ise biraz olsun iç rahatlatan gelişmeler kaydediliyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, dün son 24 saatte hayatını kaybeden hasta sayısı 59 olurken, vaka sayısında son günlerde gözlenen düşüşün devam ettiği görüldü.

Durum iyiye gidiyor gibi görünse de uzmanlar ve yetkililerden tehlikenin asla bitmediği konusunda sıkı uyarılar geliyor. Türkiye, salgında şiddet sıralaması bakımından pek çok Avrupa ülkesinden sonra geliyor olsa da ekonomik açıdan ciddi bir sarsılma yaşayacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan Türkiye’ye daralma uyarısı geldi.

AB Komisyonu Türkiye Daralma UyarısıKorkunç salgınla birlikte tüm dünyayla birlikte verilen bir mücadele halini alan karantia uygulamaları, hepimizi alışık olmadığımız bir hayatın ortasına attı. Kısmi olarak durdurulan iş aktiviteleri başta olmak üzere, üretim ve tüketimde meydana gelen değişiklikler ekonomide derin yaralar açtı.

Türkiye’nin de dahil olduğu bu durum, ekonomik endişeler getirdi. Zaten pandeminin kendini gösterdiği tarihten itibaren ekonominin 2009 yılından bu yana ilk kez daralacağı beklentileri mevcuttu.

AB Komisyonu Türkiye ekonomisinin bu yıl %5,4 küçüleceğini raporladı. Ülkelerin çeyreklik dönem ekonomik tahminlerine yer verilen raporda şu ifadeler yer aldı;

AB Komisyonu Türkiye AçıklamalarıTürkiye ekonomisinin yıllık GSYİH rakamlarını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz;

Türkiye Yıllık GSYİH Grafik
Kaynak: Investing

Komisyonun 2021 yılına ilişkin öngörüleri ise %4,4 büyüme beklendiği yönündeydi. Pandemi nedeniyle Türkiye’de işsizliğin bu yıl %16,9’a çıkacağı, hatta sonraki yıl da bu seviyelere yakın olacağı söylendi. İşsizlik 2019 yılında %13,8 seviyesinde kaydedilmişti.

Türkiye’de 10 Nisan’da açıklanan Ocak ayı işsizlik seviyesi ise %13,8 idi. Ocak ayında salgın güçlü etkilerini Türkiye’de henüz göstermemişti. Aşağıdaki grafikten ülkemizin çeyreklik işsizlik ortalamasının seyrini görebilirsiniz;

Türkiye İşsizlik Ortalaması
Kaynak: Investing

AB Komisyonu ayrıca bu yıl enflasyonun %11,4’e gerileyeceğini, 2021 yılında ise %11,7’ye çıkacağını öngördü.

Diğer taraftan Türkiye ekonomisi için bir daralma tahmini de Fitch Ratings’in iştiraki Fitch Solutions’dan geldi. Türkiye’nin makroekonomik görünümüne ilişkin bir toplantı yapan şirket, 2929 için %3,4 ekonomik daralma öngördüğünü söyledi. İlerleyen yıllar için bir toparlanmanın olabileceği eklendi.

Küresel salgınla birlikte petrol fiyatlarında görülen ciddi düşüşün Türkiye’nin enerji ithalatını 8 – 10 milyar dolar tasarrufa götüreceği ve bunun da turizmin yaşadığı sarsıntılarla dengeleneceği kurum analisti Michael Langham tarafından belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu