Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Salgın Krizini Atlatması için Dışarıdan Gelen Bir Güvene İhtiyacı Var

Prof. Daron Acemoğlu, koronavirüsün yarattığı ekonomik kriz döneminde Türkiye’nin uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.
Türkiye’nin Salgın Krizini Atlatması için Dışarıdan Gelen Bir Güvene İhtiyacı Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Massachusetts Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Daron Acemoğlu, koronavirüsün ekonomiye etkilerini değerlendirdi. Küresel boyutta yaşanan salgın nedeniyle çok geniş çapta bir resesyon yaşanacağını söyleyen Acemoğlu, şu an önümüzü görme adına çok fazla belirsizlik olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin ise Covid-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde uluslararası kuruluşlarla çalışması gerektiğini aktardı. Salgının ana kaynağı olan Çin’in diğer ülkelerden ihracat düşük olacağı için toparlanmasının çok çabuk olmayacağını söyledi.

Daron Acemoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan resesyonun hafif olmayacağını söyledi.

Daron AcemoğluBu dönemde şirketlerin batacağını, işsizliğin artacağını, tüketim tarafında talebin düşeceğini söyleyen Acemoğlu, bunların olağan şeyler olduğunu dike getirdi. Ancak bu durumun uygulanacak doğru politikalar sayesinde atlatılabileceğinin altını çizdi.

Salgın konusunda şu an birçok ülkenin halen sosyal mesafe uygulamasına geçmediğini ve yeterli tedbir almadığını söyleyen isim, Güney Kore’nin yaptıklarını ABD’nin bile yapmakta zorlandığını vurguladı.

Türkiye’nin çok farklı problemleri olduğunu söyleyen Acemoğlu, zaten ekonomisinin iyi olmadığını, virüs etkisiyle şartların daha da zorlaştığını belirtti.

Türkiye’nin önlem alma konusunda yeterli olmadığını kaydeden Acemoğlu, virüsü azaltırken aynı zamanda ekonominin de güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Yeterli Önlem AlmadıKoronavirüs pandemisinin etkilerinin ülkelere göre değişkenlik göstereceğini söyleyen başarılı isim, genel olarak şirketlerin ve devletlerin borç miktarında çok büyük artışlar olacağının altını çizdi.

Kurumların kuvvetlendirilmesi halinde borçlanmadan korkulmaması gerektiğini söyleyen Daron Acemoğlu, bunun gerçekleştirilmesi halinde salgın sonrasında borçların da daha çabuk şekilde ödeneceğini kaydetti.Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olması nedeniyle krizden daha fazla etkileneceğini, bunun ilk olarak işsizliğin artışı olarak yansıyacağına dikkat çekti.

Virüsle mücade ederken bir taraftan da ekonomiyi canlı tutması gerektiğini, bunun için de uluslararası koordinasyona ihtiyaç duyduğunu belirterek, “IMF ya da dışarıdan gelen bir sistemin getirdiği güvene ihtiyacı var. Kaynaklar kısıtlı olduğu için bu tek başına yapılacak bir şey değil” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu