Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye 2021’de Küresel İhracatta Bir İlke İmza Attı

Türkiye, 2021'de ihracatta rekor kırarken Bakan Muş da başarıyı vurgulayarak küresel çapta bir ilke imza atıldığını söyledi. İşte detaylar;
Türkiye 2021’de Küresel İhracatta Bir İlke İmza Attı
Yorum

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bakanlıkta düzenlenen Dünya Gümrük Günü Liyakat Sertifikaları Takdim Töreni’ne katıldı.

Bu yılki Dünya Gümrük Günü temasının, “veri kültürünü benimseyerek ve veri ekosistemi oluşturarak gümrükte dijital dönüşümün artırılması” olarak belirlendiğini söyleyerek özellikle gümrüklerde küresel çapta yaşanan dijital dönüşüme kayıtsız kalmayarak gereken tüm adımları attıklarını söyledi.

Türkiye İhracatta Tarihi Başarı Elde Etti

Muş açıklamasında; “Türkiye’nin ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olarak daha tanınır hale gelmesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Küresel Kovid-19 salgınının getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen bakanlık olarak uluslararası ticaretin düzgün işleyişini sağlamak üzere bütün politika araçlarını etkin biçimde kullanmaya çalıştıklarını ekledi.

2021’de ihracatta önemli mesafelerin ve tarihi başarıların kaydedildiği hatırlatan Muş, Türkiye’nin ihracatının yıllık bazda yüzde 32,9 artışla 225,4 milyar dolara ulaştığını, ülkenin küresel ihracattan aldığı payın da ilk defa yüzde 1’in üzerine çıktığını vurguladı. Bu başarıda gümrüklerin payının büyük olduğunu dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin sitesine göre Türkiye, ihracatta 2021 yılını yeni bir rekorla kapattı. Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı rekoru daha önce gururla paylaşmıştı:

Türkiye İhracat Rekor
KAYNAK: Twitter

Aralık ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,9 artışla 22,3 milyar dolar olurken, 2021 yılı ihracatı ise geçen yıla kıyasla yüzde 32,9 artışla 225,4 milyar dolara yükseldi.

Böylece, 12 ayın 11’inde ihracat rekorları kırılmış oldu. 2020 yılında 1,10 olan ortalama ihraç birim değeri ise 2021 yılında yüzde 17’lik artışla 1,29’a ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu