Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Faiz Artırımı ile Elde Ettiği Kazanımlarını Kaybediyor

Türk lirası üçüncü gün düştü. Geçen haftaki büyük faiz artışı, yerel yatırımcıların ısrarlı dolar talebiyle Türk lirası kazanımlarını iade ediyor. Ayrıntılar şöyle;
Türk Lirası Faiz Artırımı ile Elde Ettiği Kazanımlarını Kaybediyor

Türk lirası dolar karşısında yüzde 2 oranında değer kaybetti. Kaydedilen kayıp gelişmekte olan piyasalardaki oranları etkiledi. 14 Eylül’deki 625 baz puanlık zammından sonra, uzun pozisyonların başlamasıyla kazanımlar; dolar karşısında yüzde 2’den fazla düştü.

İç piyasalarda dolar borcu olan büyük şirketler ve döviz yatırımcılarının kurdaki düşüşü fırsat olarak değerlendirmesi faiz oranlarıyla elde edilen kazanımları geri verdi. Beklentilerin karşılanmadığı bu günlerde, dikkatler orta vadeli ekonomik plan açıklamasına verildi. Analistler iç piyasayı rahatlatıcı bir plan yapılması gerektiğini dile getiriyor. İç piyasanın rahatlaması ile oluşacak ekonomik iyileşmeler, faiz artışının yeterli olmadığı lira değer kazanımları üzerinde etkili olacak. Yerel şirketlerin rahatlatıcı politikalar altında işlerine devam etmesi, yabancı yatırımcı nezdinde olumlu karşılanacağı belirtiliyor.

Bağımsızlığı öne çıkaran faiz artış oranı, para birimindeki yüzde 40’lık kayba engel olamıyor.

Faiz Artırımının Olumlu Etkisi Kısa Sürdü13 Eylül’deki agresif politika, Merkez Bankasının bağımsızlığını yeniden teyit etmek için övülürken, bu yıl para biriminde yüzde 40’lık bir düşüş, büyümeyi devam ettirmek için büyük ölçüde yabancı girişimlere dayanan bir ekonomiye darbe vurdu. Analistler kurumsal sektörün 216 milyar dolarlık bir yabancı para açığı üzerinde oturduğunu ve sabit döviz talebinin kalıcı bir Türk lirası karşısında ayakta durabileceğini söylüyorlar.

Piyasa analizlerine göre lira gelirlerini yavaşlatan Türk yatırımcılar 2 milyar dolar civarında alış gerçekleştirdi. Merkez Bankası Türk lirasının değerini yukarıya çekmek için lira cinsinden zorunlu karşılıkların faiz oranını yüzde 7’den yüzde 13’e çıkardı. Perşembe günü orta vadeli ekonomik programda hükümetin; önümüzdeki dönemde ülke yatırımcılarının, ülkedeki ikiz açıklarını azaltmaya yardımcı olmak için sıkı bir mali duruş sergileyebileceğine dikkat çekildi.

Faiz artırımından sonra yapılan uzun vadeli işlemler yanlış hamle olabilir.

Yerli Yatırımcı Dolar AlıyorNyon Capital’den Onur Sert; bazı yatırımcıların liranın getirisinden faydalanmak istediklerini belirtirken, 14 Eylül Perşembe gününde oranların arttıktan sonra uzun pozisyonlarda yer alınsa bile, şu anda “yanlış yerel ayağa yakalanmış” olabileceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum