Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Azaldı! Ekonomik Beklentiler Sert Düştü

Yılın ilk ayında artarak 73,2’ye yükselen tüketici güveni için Şubat istatistikleri açıklandı. Tüketici güveninde son durumun detayları haberde;
Tüketici Güveni Azaldı! Ekonomik Beklentiler Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi için Şubat raporu yayımlandı.

Rapora göre tüketici güveni Şubat’ta 71,2’ye geriledi. Ocak’ta 3 ay düşüşün ardından yükselen endeks, Şubat’ta yeniden düşüşe geçti.

Tüketicilerin Mevcut Maddi Durumu Yine En Düşük Değeri Aldı

Şubat Tüketici Güveni
KAYNAK: TÜİK

Tüketici güvenini oluşturan alt endekslerin tümünde düşüş oldu. Mevcut dönemde hanenin maddi durumu Ocak ayına göre yüzde 1,6 azaldı. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 4,2 ile alt endeksler arasında en büyük düşüşü kaydetti.

Gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi de yüzde 3,8’le sert düştü. Gelecek 12 aylık dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüz de 1,7 azaldı.

Şubat’ta en düşük değer 55,2 ile mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksinde kaydedildi.

Tüketici Güveni Ocak’ta 3 Ay Düşün Ardından Toparlandı

Aralık’ta 68,9’la rekor düşük seviyede gelen tüketici güven endeksi, Ocak ayında 73,2’ye yükseldi. Ocak’taki yükseliş, ardışık üç aylık düşüşün ardından gerçekleşti.

Yeni yılın ilk ayında; gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi, gelecek 12 aylık maddi durum beklentisi, mevcut maddi durum ve gelecek 12 aylık dayanıklı tüketim mal alımlarına ilişkin değerlendirme olmak üzere tüm alt endeksler güçlendi.

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu