Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Yeniden Seçilmek İstiyorsa FED’i Yalnız Bırakmalı ve Dış Politikayı Sıfırlamalı

New York FED Uluslararası Ekonomisti Michael Ivanovitch, Trump'ın yeniden seçilebilmesi için FED'i yalnız bırakıp, dış politikayı sıfırlaması gerektiğini söyledi.
Trump Yeniden Seçilmek İstiyorsa FED’i Yalnız Bırakmalı ve Dış Politikayı Sıfırlamalı
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın dört yıl boyunca görev yapma arayışı, büyük ölçüde güçlü bir ekonomiye ve ABD hisse senedi piyasalarının sağlam temellerine dayanıyor. Başlangıçta başkanlık kampanyası için yapabileceği en kötü şey, FED ve para politikasının öncülüğünde, medya tarafından büyük ölçüde güçlendirilen saldırılarını tweetlemeye devam etmesidir.

New York FED Uluslararası Ekonomisti Michael Ivanovitch, Trump’ın yeniden seçilebilmesi için görüşlerini bildirirken ilk olarak bu cümleleri kullandı. FED’in Haziran ayının ilk iki haftasında, 35,5 milyar dolarlık taze fon enjekte ettiğini belirten Ivanovitch, yılbaşında aldığı karara dikkat çekti.

FED’in doğru bir politika izlediğini söyleyen Ivanovitch, FED’in güvenilirliğinin değerli bir kamu yararı olduğunu söyledi. Ivanovitch’in Trump’ın yeniden seçilmesiyle ilgili yorumları şu şekilde devam ediyor:

FED’e Güven Azaltılmamalı

FED'e Güven AzaltılmamalıEnflasyon kabaca olması gerektiği yerde olmakla birlikte, fiyat istikrarı beklentilerini sabitlemek için uyanık bir politika gözetimi gerektirmektedir. Mayıs ayında çekirdek tüketici fiyatları yüzde 2’ye ulaşırken, sektörlerdeki fiyatlar rekabette yüzde 2,7 ila 3,3 arasında değişen yıllık oranlarda arttı.

Azalan enerji fiyatları, görece iyi bir tüketici fiyatları enflasyonu oranının önemli bir bölümünü oluşturuyor. İthal edilen yakıt fiyatları, bu yıl ilk kez geçen ay düşerek, ABD fiyat istikrarının dünya enerji maliyetlerinin artması ve tarife ile tarife dışı uluslararası ticaret akışlarındaki engellerin neden olduğu arz kesintilerinden ne kadar olumsuz etkilenebileceğinin sinyalini verdi.

FED’in faiz oranlarında indirim yapılmamasına karar vermesinde dikkat notu okuyanların, makul bir noktaya sahip oldukları görülüyor. ABD işgücü piyasaları güçlü kalmaya devam ediyor, tek kullanımlık hanehalkı gelirleri yıllık yüzde 2,4 oranında artmaya devam ediyor ve kredi maliyetleri tarihsel olarak düşük seviyelerde. Bunlar, ABD ekonomisinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturan üç değişkeni oluşturuyor.

Bu nedenle Trump, FED tweetlerini duraklatmak isteyebilir ve ekonomik danışmanlarını para politikasını merkez bankası meslektaşları ile tartışmaya bırakabilir.

Akut Dış Politika Krizlerinde Yapması Gerekenler Var

Akut Dış Politika Krizlerinde Yapması Gerekenler VarIvanovitch’e göre; Trump’ın ticaret ve akut dış politika krizlerinde şimdi yapması gereken birçok şey var. Ülkenin büyümesinin büyük ticaret açıkları nedeniyle erozyonunu önleme konusunda acil bir görevi var. Trump ekonomik savaşı ve askeri çatışmaları tehdit etmeden Amerikan çıkarlarını savunacak olursa, bu hem Main Street hem de Wall Street için neşe verici olur.

Çin, bir işin ne kadar zor olduğu ve müzakere stratejilerinin ne kadar yanlış bir şekilde çıkmaz yola neden olabileceğinin örneği. Çin’deki ekonomik sorun açık ve basit; Amerika’nın kabul edilemez derecede yüksek ticaret açığı, Çin’in yasadışı ticaret uygulamaları olduğu ve ABD’nin Çin pazarlarına sınırlı erişiminin olduğudur.

Ivanovitch’e göre çözüm çok basit; Çin’e ABD’nin belirli bir zaman diliminde dengeli ticaret hesapları istediğini söylemek. Zaman çerçevesi müzakere edilebilir, ancak ABD’nin trilyon dolarlık yıllık açıklarını göz önünde bulundurarak çok az imtiyaz ile müzakere edilebilir.

Geri kalanı için Pekin, ABD’nin katı karşıtlık kuralları uygulanacağına ve herhangi bir yasadışı ticari uygulamanın Amerikan yasaları ve Dünya Ticaret Örgötü tahkim prosedürleri yoluyla ele alınacağına dikkat edilmelidir.

Washington’ın Çin’in yasama sürecine karışması ve Çin’in ticaret kurallarını yazması girişimleri, ülkenin iç meselelerine kabul edilemez bir girişimdir. Pekin’in buna asla razı olmayacağı açık olmalıydı.

ABD’nin Çin’deki ikili ticaret taahhütlerine güvenilememesi nedeniyle Çin’in mevzuatında ve ticaret kurallarında değişiklik yapılması gerektiğine ilişkin şikayetler gerekli değildir. Böyle şeylerin geçmişte olmasına izin verildiyse Washington’un beceriksiz ticaret idaresinin ve Amerika’nın hayati derecede önemli ekonomik çıkarlarının suçlu bir ihmalinin kanıtıdı.

Bu nedenle Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e, ihracat seviyelerinin aynı düzeye getirmelerini söylemesi gerekiyor. Ayrıca Xi’ye tüm diğer ikili ticaret konularının aynı temelde işlem göreceğinden emin olabilir. Fikri mülkiyet ihlalleri ve yasadışı sanayi sübvansiyonları ABD yasaları ve DTÖ düzenlemeleri kapsamında ele alınacaktır.

İran ile Barışçıl Bir Diyalog Kurulmalı

İran ile Barışçıl Bir Diyalog KurulmalıBasra Körfezi ve çok yıllık Orta Doğu yandaşları, yalnızca hasta diplomasisinin uzlaşma yolunu açabileceği asırlık sorunlardır. İran ile barışçıl bir diyalogu inatçı bir şekilde reddetmek trafik bir hatadır.

Trump, Amerika’nın en yakın dostları ve müttefikleri tarafından bile bu konuda bir anlayışa veya desteğe sahip değil. Çünkü İran’ın nükleer anlaşmasından çıkması, İran’ın acı verici bir şekilde müzakere edilen uluslararası anlaşmayı ihlal etmesiyle motive değildi. Uluslararası müfettişleri, Tahran’ın yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini buldu.

Sonuç olarak Trump’ın İran’ın nükleer anlaşmasından çekilmesi, Avrupa Birliği, Çin ve Rusya’nın izleyemeyeceği ve izlemeyeceği jeopolitik bir hareket. Ve hiçbiri Basra Körfezi ve daha geniş bir Orta Doğu’daki kimse, ABD’nin yönlendirdiği veya desteklediği askeri bir çatışmayı onaylamayacak.

Ivanovitch’in Yatırımcılara Tavsiyesi

Ivanovitch'in Yatırımcılara TavsiyesiFED’in faiz oranlarını düşürmek için zorlayıcı politika nedenleri yoktur. ABD ekonomisi, fiyat istikrarı ortamında yüzde 3,1’lik bir hızla oranında ilerlemeye devam ediyor. Trump, FED’i yalnız bırakmalı ve ekonomik danışmanları tarafından izlemeli.

Basra Körfezi’ndeki Çin ticareti ve barışı konularına odaklanmalı. Orta Doğu’daki ticaret ihtilaflarının ve yeni şiddet olaylarının artması, emtia fiyatlarının yükselmesine, ABD’nin enflasyonunu artırmasına ve FED’in seçim kampanyası sırasında hoşuna gitmeyecek politika seçenekleriyle karşı karşıya kalmasına yol açacaktır.

Ivanovitch’e göre; bu çok ücüzü olur, çünkü düşen birim işgücü maliyetleri, ABD’nin kurumsal kar marjlarını genişletiyor. Trump Çin’le ticaret anlaşması yapabilir ve şiddete maruz kalmayabilir. İran’la ekonomik savaşı zayıflatması Amerikan hisse senedi fiyatları için harika bir destek olur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu