Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Çin’e Yönelik Yeni Tarife Açıklamasının Ardından Petrol Fiyatları Düşüşte

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile gerçekleştirilen ticaret anlaşmasına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Ardından petrol fiyatları varil başına 60 dolara düştü.
Trump’ın Çin’e Yönelik Yeni Tarife Açıklamasının Ardından Petrol Fiyatları Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin tarafından ithalata uygulanan gümrük vergilerini artırma tehdidinde bulunarak dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında devam eden ticaret görüşmelerini tehlikeye atması ve bunun da küresel piyasaları sarsmasından sonra petrol fiyatları varil başına 60 dolara doğru düştü. Vadeli petrol kontratları New York’ta %3.1 düştü ve son beş haftanın en düşük seviyesini gördü.

Diğer taraftan Çin, Trump’ın Pazar günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan gümrük vergilerini %10’dan %25’e çıkarılacağı tehdidinde bulunmuştu. Ardından, Washington’da bu hafta gerçekleştirilecek ticaret görüşmelerine katılacak üst düzey Çin heyetinin seyahatini ertelemeyi planladığı öğrenildi.

Suudi Arabistan, arza yönelik endişeleri azaltmak amacıyla, ABD’ye ihraç ettiği tüm ham petrol türleri için Haziran ayı fiyatlarını indirdi.

Suudi Arabistan Haziran Ayı Fiyatlarını İndirdiKüresel arz görünümünün önceden korkulduğu kadar sıkışık olmayabileceğine dair işaretlerle birlikte, ham petrol fiyatları Nisan ayının sonlarına gelindiğinde 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış, ardından %10 seviyelerine doğru düşüş yaşamıştı. Bununla birlikte, para yöneticilerinin önceki hafta ABD petrolüne dair olumlu bahislerini Şubat ayından bu yana ilk kez azaltmasıyla beraber yatırımcıların bu seneki ralliye olan güvenleri de azalır durumda.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

ABD ve Çin’in, dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak, ticaret konusunda anlaşamayacakları olasılığı fiyatlar için önemli bir desteğin yok olması tehdidini beraberinde getiriyor. ABD Başkanı Trump’ın her daim süprizlerle dolu olduğunu belirten Singapur’daki Oanda Asia Pacific Ltd. kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Bu durum yalnızca, eğer ticaret savaşı varsa ve ardından tüketim küresel olarak düşecekse aşağı yönlü olarak değerlendirilebilir. Zira petrol de buna bağlı olarak düşecektir.” dedi.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.49 dolar veya %2.4 düşmüş, Singapur saatiyle 12:35’te varil başına 60.45 dolar olmuştu.

Haziran Vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex Piyasasında Varil Başına 60.45 DolarKontrat seans içinde 1.90 dolara kadar geriledi. WTI önceki hafta %2.2 düşüş yaşamıştı. Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.55 dolar ya da %2.2 gerileyerek varil başına 69.30 dolara geriledi.

Erken saatlerde kontrat 68.79 dolara inerek 2 Nisan tarihinden bu yana en düşük seviyeyi gördü. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a oranla 8.69 dolar primli işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu