Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ticaretle İlgili Tweetleri Pazarın FED Beklentilerini Etkiledi

Goldman Sachs tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Trump'ın ticaretle ilgili tweetleri Fed'e yönelik beklentileri etkiledi.
Trump’ın Ticaretle İlgili Tweetleri Pazarın FED Beklentilerini Etkiledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yapılan araştırmaya göre; Başkan Donald Trump’ın ticaret ile ilgili tweetleri, merkez bankasını doğrudan eleştiren tweetlerine göre Fed politikası için piyasa beklentilerini çok daha fazla etkiliyor.

Goldman Sachs, Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma raporunda, Başkan Trump’ın ABD Federal Rezerv’ini eleştiren tweetlerin piyasa para politikası beklentilerini harekete geçirdiğine dair yalnızca zayıf kanıtlar olduğunu söyledi. Ancak ticarete yönelik tweetlerinin Fed politikasının piyasa beklentilerini etkilediğine dair güçlü kanıtlar bulunduğunu belirtti.

Geçen ay Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yayınlanan yeni bir bildiri, Trump’ın Fed’i ve Başkan Jerome Powell’ı sık sık eleştiren tweetlerinin, traderların faiz eğilimlerini değerlendirme şekillerini etkilediğini gösterdi.

Ancak Goldman dün kendi araştırmasını yayımladı ve Trump’ın sadece Fed’i eleştiren tweetlerini değil, aynı zamanda doğrudan veya dolaylı olarak tarife artışı tehdidinde bulunan tweetlerini de analiz etti. Buna karşılık banka, “Başkan Trump’ın ticaretle ilgili tweetlerinin Fed politikasına yönelik piyasa beklentilerini etkilediğinin kanıtı güçlü,” dedi.

Fed Fonları Vadeli İşlem Piyasası Üzerinden İnceleme

Fed Fonları Vadeli İşlem Piyasası Üzerinden İncelemeGoldman analizinde, Trump’ın tweetlerinde ya Fed’i eleştirdiğini ya da doğrudan veya dolaylı olarak tarife artışı tehdidinde bulunduğunu inceledi. Bu tweetlerin ardından Fed fonlarında vadeli işlem fiyatlarının bir yıl öncesine göre karşılaştırmasını yaptı ve tweetin ardından 30 dakikalık süreyi araştırdı.

Daha sonra potansiyel olarak daha büyük hamleler olup olmadığını görmek için tweetten etkilenen bölümleri, 30 dakikalık diğer piyasa etkinliği aralıklarıyla karşılaştırdı. Ardından piyasanın para politikası beklentileri üzerindeki genel etkisini elde etmek için her kategorideki tweetleri takip ederek federal fonlardaki bütün hareketlere ilişkin veriler biriktirdi.

Fed fonları vadeli işlem piyasası, işlemcilerin Fed’in gecelik borç verme faiz oranının düşeceğine dair tahmin yaptıkları yerdir. Politika yapıcılar, piyasanın faiz oranlarının nereye yöneldiğini görme biçimindeki değişiklikleri buradan izler.

Goldman, Trump’ın Çin ile devam eden bir ticaret ve tarife anlaşmazlığı sırasında belirleyici olduğu ticaretle ilgili tweetlerinin Fed fon vadeli işlem piyasasını Fed’i eleştirenlerden çok daha fazla etkilediğini tespit etti.

Raporda, “Piyasa hareketleri çok daha büyük, istatistiksel olarak çok önemli ve -14 baz puan ile +4 baz puan arasında değişen bir şekilde olumsuz yönde çarpıktı. Kümülatif olarak fonlar için piyasa beklentileri üzerindeki etki, ticari gerilimlerin yükseldiğini belirten tweetleri ve değer kaybını belirten tweetleri incelediğimizda yaklaşık -40 baz puan ve yalnızca yükselmeyi belirten tweetlere odaklandığımızda -60 baz puan göstermektedir,” ifadelerine yer verildi.

Goldman, az tepki uyandıran birçok tweet olduğunu ancak aynı zamanda oldukça büyük dalgalanmalara yol açan birkaç ticari tweeti de olduğunu belirtti. Bunun sezgisel olduğunu söyleyen Goldman, tarife artışının daha donuk bir ekonomik görünüme yol açabileceğine dair sebepler olduğunu ifade etti.

Goldman Sachs analistleri, bulguları piyasaların Trump’ın öncelikle Fed hakkındaki politikayı dolaylı olarak etkilediğine inandığını belirterek, en çok Fed hakkındaki tweetleri için sınırlı bir rol oynadığını gösterdiler.

Fed’i Mankafa Olarak Tanımlaması

Fed'i Mankafa Olarak TanımlamasıTwitter’dan gösterdiği öfkesiyle meşhur olan Trump, pek çok konudaki bakış açısını paylaşmak için ileriye dönük olarak kesinlikle geri adım atmıyor. Fed’in para politikasını defalarca eleştiren Trump, ABD ekonomisinin kaygıları nedeniyle Fed politika yapıcılarını faiz oranlarını düşürmeye çağırdı ve Powell’a hakaret etti.

Ağustos ayında merkez bankası ve başkanını ‘budala’ olarak nitelendirdikten sonra Eylül ayında Fed faiz oranlarını ikinci kez düşürmeden hemen önce ‘mankafa’ olarak tanımladı.

Faiz indirimini takiben Trump, Fed ve başkanını vizyonsuz ve mantıksız gibi kelimelerle nitelediği tweetlerini paylaştı. Geçen hafta ise Fed’i ‘acınacak’ halde diye tanımladı.

Fed, Temmuz ve Eylül aylarında çeyrek baz puanlık iki faiz indirimi yaptı. Bunun sonucunda gecelik borç verme faiz oranı yüzde 1,75 ile 2 aralığına indirildi. Trump, Fed’in gelişmiş dünyadaki oranların çoğundan daha yüksek oranlarda tutulmasıyla ABD’nin rekabet gücünü tehlikeye attığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu