Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Tarifeleri Son Yılların En Büyük Vergi Artışlarından Birine Denk!

Yapılan bir analizde, Trump’ın tüm tarifelerinden elde edilen 72 milyar dolarlık gelirinin 1993’ten bu yana en büyük vergi artışlarından biri olduğu görüldü. Detaylar haberde;
Trump’ın Tarifeleri Son Yılların En Büyük Vergi Artışlarından Birine Denk!
Yorum

Son yılların en büyük vergi indirimlerinden birini yapan Başkan Donald Trump’ın aynı anda son yılların en büyük vergi artışlarından birine eşdeğer miktarda tarifeyi yürürlüğe koyduğu görüldü.

CNBC’nin ABD Hazine Bakanlığı verilerine dayanarak yaptığı analizi, Trump’ın tüm tarifelerinden elde edilen 72 milyar dolarlık gelirin, 1993’ten bu yana en büyük vergi artışlarından biri olduğunu gösterdi. Daha doğrusu, tarife geliri o zamandan bu yana yürürlüğe giren tüm gelir önlemlerinin ilk yılı ile karşılaştırıldığında GSYİH’nin yüzdesi olarak en büyük artışı temsil etti.

Sadece 2010’da imzalanan Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası’nın dördüncü yılında elde edilen gelirin daha büyük olduğu ama onun farkının da çok fazla olmadığı aktarıldı.

Trump’ın Tarifeleri Son Yılların En Büyük Vergi Artışlarından Birine Denk AnalizTarafsız olan düşünce kuruluşu Vergi Vakfı’nın (Tax Foundation) tahminlerine göre de başkan Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malındaki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarması dahil tüm tarifelerinin, 72 milyar dolarlık gelir elde edeceği vurgulandı. Nitekim bu rakam da ABD’nin GSYİH’sinin yüzde 0.34’üne denkti.

1993’teki Omnibus Bütçe Uzlaşma Yasası’nın ilk yılında elde edilen gelir ise ABD GSYİH’sinin yüzde 0.36’sına eşitti.

]1993’teki Omnibus Bütçe Uzlaşma Yasası ilk Yıl Geliri GSYİH Yüzde 0.36 Vergi Vakfı’nın baş ekonomisti Kyle Pomerleau da konuyla ilgili; “bu kesinlikle tarihteki en büyük vergi artışı değil ancak son 20 yılda gelir artışı sağlayan bazı büyük vergi tasarıları arasında yer alıyor” dedi. Hazine Bakanlığı verilerine göre tarifelerden elde edilen gelirin, Obama yönetiminin imzaladığı Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası’nın ilk üç yılında elde edilen vergi artışlarından daha fazla olduğu bildirildi.

Yalnızca Obamacare programının dördüncü yılında, yani gelirin GSYİH’nin yüzde 0.46’sına denk olduğu zamanda, bunun Trump’ın tarifelerinden elde edilen tahmini gelire ulaştığı söylendi.

 OBAMACARE GSYİH’nin Yüzde 0.46’sına Denk

Tabii vergi indirimi ve tarifeler arasında önemli farklılıklar olduğu gerçeğinin de üzeri çizildi. Sonuçta Trump her ne kadar tarifeleri Çinli şirketlerin ödediğini söylese de çoğu ekonomist bunların ABD şirketlerine ve tüketicilerine de mal olacağını öngörüyor.

Yani bunlar bir anlamda vergi artışı anlamına geliyor. Ne var ki zaman içinde tüketicilerin ve işletmelerin, yüksek fiyatlı ürünlerden ve Çin üretiminden uzaklaşarak vergi darbesini azaltma ihtimalleri de var. Bu üretimlerin bir kısmı ABD’ye geri dönebilir ve diğer ülkelere taşınabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu