Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Seçimleri Kazanabilmek için Çin ile Anlaşmaya Karar Verdi

ABD Başkanı Donald Trump'ı seçim heyecanı sardığı ve sırf yarışı yeniden kazanabilmek için Çin ile anlaşma yoluna gitmeye karar verdiği söyleniyor.
Trump Seçimleri Kazanabilmek için Çin ile Anlaşmaya Karar Verdi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci kere seçilebilmek için yeni bir ralliye çıktığı söylenmeye başlandı. İsmi açıklanmayan kaynaklara göre; yeniden seçilme ihtimalinin artması için Çin ile ticaret anlaşması yapmayı zorluyor. İkinci dönemde de zafer elde etmek için borsada bir ralli beklediği ve Çin ile anlaşmazlığın çözmeye karar verdiği iddia ediliyor.

Söylenenlere göre; henüz bir anlaşmaya varılamaması nedeniyle hisse senetlerinin düşüşe geçebileceği konusunda endişeler artıyor.

Ticari Anlaşmazlık Wall Street'i DüşürüyorBu nedenle pazarda bir ralli oluşturabilmek için Çin ile ticaret müzakerecilerine baskı yapmaya başladığı dile getiriliyor. Çin ile yapılan ticaret görüşmeleri arttıkça Trump, her ilerlemenin ardından pazarın kazanımlarını fark ettiği belirtiliyor. 1 Mart’ta yapılması planlanan Çin mallarındaki tarife artışının ertelenmesi kararının, ABD ve Asya hisselerini yükselttiği ifade ediliyor.

ABD hisse senetleri, 2019 yılına güçlü adımlarla başlarken, S&P 500 endeksi Salı günü yüzde 11 artıda kapattı. Bu artış, ABD ve Çin’in yakında bir ticaret anlaşması yapacağına yönelik beklentilerin artmasından kaynaklandı. Buna karşın pazarda bir anlaşmanın yapıldığına dair endişeler artıyor ve muhtemelen olumlu ticaret haberlerinden elde edilen kazancı bu durum sınırlandırıyor.

Çin ve ABD’nin Mart ayında sona erebilecek görüşmelerde son aşamaya gelindiği iddia edilmişti.

Anlaşmalarda Sona Gelinmiş Olunabileceği İddia EdiliyorBazı kaynaklara göre; iki ülke arasında müzakerelerin sona erebilmesi için bir Mar-a-Lago zirvesi üzerinde çalışılıyor. İki ülke arasındaki çatışmaların devamına yönelik endişeler, Wall Street’i geçen yılın büyük kısmında yukarıda tuttu. Yatırımcıların çıkmazın kurumsal kazançlar üzerindeki etkisi konusunda endişe duydukları aktarılmaya başlandı.

Ticaret ekibiyle bir araya gelen Trump’ın, bu ay en kısa sürede bir anlaşma imzalama töreni için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e ev sahipliği yapmaya ilgi duyduğu iddia edilmişti. Aynı zamanda Trump’ın sıklıkla piyasalarda neler olduğu ile ilgili bilgi istediği de öğrenilirken, seçimlerde yeniden zafer elde edebilmek için bunun gibi pürüzlerin ortadan kaldırılması gerektiğine inandığı anlaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu