Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump S-400 Konusunda Türkiye’ye Uygulanacak Yaptırımları Değerlendiriyor

ABD hükümetinin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması durumunda F-35 satışının durdurulması, ABD’den parça alımı ve satış gerçekleşmesi gibi çeşitli alanlarda yaptırım uygulamaya hazırlandığı öğrenildi.
Trump S-400 Konusunda Türkiye’ye Uygulanacak Yaptırımları Değerlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Yaşlıları Koruma Derneğinin düzenlediği programda yaptığı konuşmada son ayların en önemli konularından biri olan S-400 meselesine değindi.

Erdoğan ABD ile ilişkilerin gerilmesine sebep olan S-400’lerin Rusya’dan alınmasına ilişkin; “O iş bizim için bitmiştir, o dosya bizim için kapanmıştır ve çok kısa bir zaman içerisinde de siparişlerimizi inşallah alacağız.” ifadesini kullandı. Trump hükümetinin ise bu konuda Türkiye’ye uygulanacak yaptırımları değerlendirdiği öğrenildi.

Alınan haberde Türkiye’nin S-400 alımına devam etmesi halinde, F-35 satışının durdurulmasının yanında başka yaptırımlar da uygulanacağı öğrenildi.

S-400 ABD YaptırımlarıTürkiye’nin Rusya’da S-400 alması halinde ABD’nin üzerinde en çok durduğu seçeneklerin başında ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu öğrenildi. Eğer bahse geçen yaptırımlar uygulanmaya başlanırsa, söz konusu şirketlerin ABD’den parça alımı ve ABD’ye satış gerçekleştirmeleri neredeyse tamamen imkansız hale gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde ülkemize; ekonomi, siyasi ve diplomatik alanlarda saldırı düzenlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ErdoğanS-400 konusunda uygulanacak olan yaptırımların da bunlardan biri olduğunu ifade eden Erdoğan, farklı alanlarda yürütülen operasyonların Türkiye’nin bekası ve milletin bağımsızlığını hedef aldığını anlattı.

Türkiye’nin savunma sanayisi ileri bir ülke olduğunu, göreve geldikleri zamandan bu yana yerli savunma sanayimizin %20’den %70’lere çıktığını aktardı. Türkiye’nin güvenliği sağlayarak bugüne kadar birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini, son 5-6 yıldır sürekli iç siyasetimizi hedef alan operasyonlara maruz kaldığımızı belirtti.

S-400 konusunun kendileri için bittiğini ve çok kısa bir zaman içerisinde siparişlerin teslim alınacağını belirtti.

S-400 Anlasması“Amerika bize patriot vermek istiyorsa buyursun, versin. Gerçi bunlar teröristlere bunları ücretsiz veriyorlar, bedava veriyorlar. Biz bunlardan paramızla istedik. Obama döneminden beri istiyoruz. Vermediler. “ diyen Erdoğan, ekonomide olduğu gibi savunmada da dışa bağımlı olmak istemediğimizi söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile S-400 konusunda yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak buradan geri adım atmanın mümkün olamayacağını ifade etti.

Türkiye’nin S-400 alması konusunda bu kadar gürültü koparmalarının manidar olduğunu, Bulgaristan ve Slovekya’nın da S-400 aldığını fakat bir tek Türkiye’ye karşı ses çıktığını anlattı. Dünyanın 31 ülkesindeki 450 nükleer santral için sorun yokken Türkiye’nin enerjiden barışçıl anlamda yararlanmak istemesine de tepki gösterildiğini söyledi.

17 yıl önce savunma sanayinde dışa bağımlılık %80 iken, bu oran günümüzde %30’a düştü.

Türk Savunma SanayiSöz konusu süre zarfında savunmada birçok önemli işler yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altay tankı, silahlı-silahsız insansız hava aracı, Atak helikopteri, fırtına otobüsleri, savaş gemileri, zırhlı araçlar, piyade tüfekleri ve roketler yaptıklarını anlattı. 2002 yılında 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatının, 2018 yılında 2,5 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girinceye kadar durmadan çalışacaklarını dile getiren Erdoğan, millete verilen tüm sözlerin tutulmaya devam edileceğini bildirdi. 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin ise sadece bir belediye başkanlığı seçimi olduğunu fakat dışarıdan böyle görünmediğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu