Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump-Lighthizer Anlaşmazlığı Yetersiz ve Zayıf Bir ABD-Çin Anlaşmasıyla Sonuçlanabilir

Trump-Lighthizer anlaşmazlığının yetersiz ve zayıf bir ABD-Çin ticaret anlaşması ile sonuçlanabileceği söylendi. Detaylar şöyle;
Trump-Lighthizer Anlaşmazlığı Yetersiz ve Zayıf Bir ABD-Çin Anlaşmasıyla Sonuçlanabilir
Yorum

Stanford Üniversitesi’ne bağlı düşünce kuruluşu Hoover Institution’un kıdemli üyesi Niall Ferguson, Trump ile ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer arasındaki gerginliğin yetersiz ve zayıf bir ticaret anlaşmasına yol açabileceğini söyledi.

Çalışmalarını finans ve ekonomi tarihi ile Büyük Britanya tarihi konularında sürdüren tarihçinin yorumları, ABD-Çin ticaret savaşı ile ilgili konularda Başkan ile Lighthizer arasındaki birkaç halka açık ihtilafın ardından geldi. Zira geçtiğimiz hafta Trump ile Lighthizer, gazetecilerin ve Başbakan Yardımcısı Liu He önderliğindeki Çinli temsilcilerin önünde iki tarafın müzakere ettiği anlaşma için doğru terimin mutabakat zaptı olup olmadığı yönünde tartışmışlardı.

İki tarafın nihai bir anlaşmanın yapı taşlarını oluşturacak altı mutabakat zaptı taslağı hazırladığı iddia edilmiş ancak Trump, bu terimin kullanımına karşı çıkmıştı.

Trump-Lighthizer Mutabakat Zaptı İfadesi Konusunda Tartıştı Robert Lighthizer ise Başkan ile bir süre tartıştıktan sonra pes ederek, ticaret anlaşması deyimini kullanmayı tercih etmişti. İşte bu yaşananlara işaret eden Ferguson; “Bence asıl soru, Trump’ın yetkisini kullanarak Robert Lighthizer’i hükümsüz kılıp kılmayacağı ve Lighthizer’in yetersiz, zayıf olarak göreceği bir anlaşma yapıp yapmayacağı olmalı” diyerek görüş bildirdi.

Ayrıca Başkan Trump’ın böyle bir şey yapmayacağını umduğunu çünkü Robert Lighthizer’in çok sıkı bir pazarlıkla harika bir iş çıkardığını dile getirdi.

Nial Ferguson Trump-Lighthizer Anlaşmazlığı Yetersiz ve Zayıf Bir ABD-Çin Anlaşmasıyla Sonuçlanabilir“ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer henüz orada olmadığımızı söylediğinde, bunu çok ciddiye alıyorum” diyerek de onun önceki açıklamalarına atıfta bulundu. “Daha geçen gün başkanın, anlaşma terminolojisinde bile Lighthizer’i geçersiz kılma gücüne sahip olduğunu gördük. Robert Lighthizer bu ifadeden hızlı bir şekilde vazgeçmek ve bir ticaret anlaşması gibi Trump’ın dili ile mutabık kalmak zorunda kaldı.” diyen Ferguson, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Çarşamba günü Lighthizer her ikisinin de bir anlaşmaya varmadan önce yapması gereken çok şey olduğunu belirterek Trump’ın “Çin’le ticaret anlaşması ileri aşamalar içinde” yorumuyla çelişmişti. Neticede Çin’le ABD müzakerelerine öncülük eden Lighthizer, ticaret konusundaki ödünsüz görüşleriyle tanınıyordu. Trump’la son halka açık anlaşmazlığından önce Ticaret Temsilcisi çoğunlukla ABD Başkanı’nın politikalarını desteklemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu