Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Yakında Japonya ile Ticaret Anlaşması Yapmayı Umut Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, yakın zamanda Japonya ile bir ticaret anlaşması yapmayı umut ettiğini söyledi.
Trump, Yakında Japonya ile Ticaret Anlaşması Yapmayı Umut Ediyor
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı tüm harareti ile devam ederken, Japonya tarafından bir gelişme yaşandı. Başbakan Shinzo Abe ile düzenlediği basın toplantısında Donald Trump, yakın zamanda Japonya ile bir ticaret anlaşması yapmayı umut ettiğini dile getirdi. Trump’ın Japonya ile bir anlaşma planladığı önceden bilinirken, ilk resmi açıklama da gelmiş oldu.

Trump’a göre; ABD’ye yapılan ihracata Japonya’da adil bir adım atmak için ticaret engellerini kaldırmak gerekiyor.

Adil Adım için Ticaret Engelleri KaldırılmalıDört günlük eyalet ziyareti sırasında konuşan Trump ile Japonya’daki Nikkei Borsası, olumlu havanın etkisi ile yükselişini sürdürdü. Trump, ABD’nin Japonya ile olan ticaret dengesizliğini inanılmaz derecede büyük olarak nitelendirirken, bir anlaşmayı umut ettiğini belirtti.

Trump, “Onlar parlak iş insanları, parlak pazarlıklar ve bizi zorlu bir noktaya getirirler. Ama bence Japonya ile bir anlaşmamız olacak,” dedi. Abe ise iki liderin iki yönlü ticaret müzakerelerini hızlandırmayı kabul ettiğini belirtti. Trump, daha önce açıkça ABD’nin ittifakını savunma politikalarının merkezin de bulunan Japonya’yı rahatsız eden bir bağlantı olan ticaret ve güvenlik ile bağlantılıydı.

Trump, Shinzo Abe ile yaptığı görüşmelerin başında her şeyin bir bilanço meselesi olduğunu dile getirdi.

Her Şey Bilanço MeselesiTrump, “Bir güvenlik tehdidinden bahsettiğimde bir bilanço hakkında konuşuyorum,” dedi. Japonya’nın ABD’nin askeri teçhizatını muazzam bir şekilde aldığını da sözlerine ekledi. Pazar günü Trump, ticarette büyük hamlelerin Temmuz ayında Japonya’nın üst meclis seçimlerinden sonraya kadar bekleyeceğini tahmin ettiğini belirtti.

Trump, “Ticaret açısından sanırım Ağustos ayında, her iki ülke için de çok iyi olacak bazı şeyleri açıklayacağımızı düşünüyorum. Ticaret dengesini alacağız, sanırım hızlı bir şekilde düzelecek,” ifadelerini kullandı. Trump ile yakın ilişkiler geliştiren Abe ise ilişkilerinin yakınlığını vurguladı.

Abe, Trump ve eşinin bu ziyaretinin tüm dünyaya ve Japonya’nın sarsılmaz bağını açıkça göstermek için altın bir fırsat olduğunu söyledi.

Ziyaret Altın FırsatTrump ve Abe bir arkadaşlık gösterisi yaparken, Kuzey Kore ve ticareti ile ilgili politika anlaşmazlıkları yaşadılar. Abe ile görüşmesinde Kuzey Kore’yi de konuştukları biliniyor. Trump, yüksek tarifeli Japon otomobil üreticilerini hedef almakla tehdit etti. Ayrıca Çin ile olan pahalı bir ticaret anlaşmazlığına öncülük etti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bu ticaret savaşı, dünya çapında pazarlara zarar verirken, Japonya ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere ABD müttefiklerini şaşırtmıştı. Bu müttefikler ABD’nin Çin’deki uygulamalarıyla ilgili endişelerini paylaşıyor; ancak Trump’ın çok zorlu taktiklerini reddediyorlar.

Trump, “Şahsen ben Kuzey Kore ile birlikte pek çok güzel şeyin geleceğini düşünüyorum, hissediyorum,” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore ile Her Şey Güzel OlacakTrump, haklı da yanlış da olabileceğini söylerken, bunu hissettiğini belirtti. Pazar günü Trump, Kuzey Kore’nin yakın tarihli bir füze lansmanı için endişelenmediğini de söyledi. Bu söylemler, Cumartesi günü Pyongyang’ın kısa menzilli füze testlerinin ABD Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyleyen, kendi ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile anlaşmazlık yarattı.

Japonya, Bolton’un görüşünü paylaşırken, Abe Trump ile İran konusunu da konuştu. Yerel basında çıkan habere göre Abe, gelecek ay İran’a bir seyahat planlıyor ve İran ile ABD arasındaki artan gerginliği yatıştırmaya çalışıyor. Trump, “Ne olacağını göreceğiz. Ancak başbakanın İran’ın liderliği ile çok yakın olduğunu ve ne olduğunu göreceğimizi biliyorum,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu