Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Japonya Başbakanı Abe ile G-20’de Ticaret Konuşacağını Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile G-20’de ticaret konuşacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump, Japonya Başbakanı Abe ile G-20’de Ticaret Konuşacağını Söyledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada Washington büyük ticaret açığını azaltmak için bastırırken, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile G-20 Zirvesi’nde ticaret konuşacağını söyledi. Görüşmelerin başında Trump; “Çok şey hakkında konuşacağız ve tabii ki ticaret hakkında konuşuyor olacağız.

Michigan, Ohio, Pennsylvania ve Kuzey Carolina’ya birçok otomobil şirketi gönderdiğiniz için teşekkür ederim.” diyerek gelecek yıl seçimleri kazanması için kritik önem taşıyan eyaletlere atıfta bulundu.

İlaveten Donald Trump, Shinzo Abe ile Japonya’nın ABD askeri teçhizat alımları hakkında da tartışacaklarını dile getirdi.

Trump, Japonya Başbakanı Abe ile Askeri Teçhizat Alımı TartışacakNitekim Tokyo ile Washington, Trump yönetimi ABD’nin ticaret açığını azaltmak isterken çetrefilli ticaret konularıyla meşguldü. Abe ise Trump’ın ziyaretini memnuniyetle karşılayarak iki liderin sık sık yaptığı toplantıların (en son Trump’ın Tokyo’ya yaptığı bir Mayıs ziyareti sırasında) “güçlü ABD-Japonya ittifakının kanıtı” olduğunu söyledi.

Bu noktada, Japonya ve Çin’in G-20 Zirvesi’nde bağlarını güçlendirebilecekleri, en büyük itici gücünse Trump olduğu yönündeki yorumlar akıllara geldi.

Trump, Japonya Başbakanı Abe ile Ticaret GörüşmeleriZira analistler iki liderin yakınlaşma nedenlerini; ekonomik dayanışma, geleceğe odaklanma ihtiyacı ve öngörülemeyen bir kapalı kutunun ortaya çıkması (Trump) olarak bildirmişlerdi. Hong Kong Üniversitesi’nden Victor Teo da“Çin-Japonya ilişkilerini ısıtmanın en büyük itici gücü, Çin ve Japonya’nın ABD ile değişen ilişkileri karşısında birbirleriyle daha yakın işbirliği içinde olmaları gerektiği gerçeğidir.” demişti.

Öte yandan Trump Çarşamba günü verdiği demeçte, Japonya’nın saldırıya uğraması durumunda 3. Dünya Savaşı ile savaşacaklarını açıklamıştı.

“İçeri gireceğiz, onları koruyacağız ve hayatlarımızla ve hazinemizle savaşacağız. Her ne pahasına olursa olsun savaşacağız değil mi? Fakat saldırıya uğrarsak, Japonya bize yardım etmek zorunda değildir. Saldırıyı bir Sony televizyonunda izleyebilirler” demişti.  ABD, onlarca yıllık ABD-Japonya güvenlik anlaşması uyarınca Japonya’yı savunmayı taahhüt etmişti ki Japonya da buna karşılık ABD’nin ülke dışındaki en büyük ABD Deniz Kuvvetleri dahil askeri üsleri sağlıyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu