Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Hong Kong’daki Sorunun, Xi’nin Protestocularla Görüşmesiyle Çözüleceğini Söyledi

ABD Başkanı Trump, Hong Kong’da Haziran ayının başında başlayan ve şehrin her tarafına yayılan protestoların, Xi Jinping’in göstericilerle konuşmasıyla 15 dakikada çözüleceğini belirtti.
Trump Hong Kong’daki Sorunun, Xi’nin Protestocularla Görüşmesiyle Çözüleceğini Söyledi
Yorum

Haziran ayında Hong Konglu protestocuların sokağa dökülmesiyle başlayan eylemler hız kesmeden devam ediyor. Suçluların Çin’e iadesine izin verecek yasanın kaldırılması amacıyla başlatılan eylemlerin asıl nedeninin ise ülkedeki zengin iş insanları olduğu düşünülüyor. Öte yandan şehirde yaşanan gösterilerin ve yağmalamaların bir diğer sebebinin ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar olduğu yorumlanıyor.

HK-APEC Ticaret Politikası Grubu CEO’su ve eski Financial Times Asia Muhabiri David Dodwell, yaşanan protestoların altında ekonomik hoşnutsuzluğun yattığını ve son 30 yıldır şehrin bu konuda çalkantılı bir süreç geçirdiğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump’a göre ise yaşanan bunca mesele Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in protestocularla görüşmesi halinde kısa sürede çözülebilecek.

Trump, Xi’nin Hong Kong’daki göstericilerle konuşması halinde, sorunun 15 dakika içinde çözüleceğini belirtti.

Trump Hong Kong YorumuYaklaşık 2 ay önce başlayan gösterilerin asıl nedeni, Hong Kong’da hüküm giyen suçluların Çin’e iade edilmesini sağlayan yasa tasarısının iptal edilme talebi. Söz konusu yasa tasarısı askıya alınmasına rağmen kentteki gösteriler son bulmadı. Hatta Hong Kong Uluslararası Hava Limanı’na dahi sıçrayarak Pekin yönetiminin çok ciddi önlemler almasına sebep oldu.

Şiddet içeren önlemler alınmasını istemediğini belirten Trump, Hong Kong’daki durum için endişeli olduğunu aktardı. Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Eğer Xi, protestoları yapan kişilerin temsilcileriyle oturup konuşsa, iddia ediyorum bu işi 15 dakikada çözebilir. Biliyorum, bu onun tarzı değil ancak bunun kötü bir fikir olduğunu sanmıyorum.” ifadesine yer verdi.

Trump, daha önce yaptığı açıklamada da Hong Kong’daki sorununun çözülmesi için Xi ile bir görüşme yapacağını belirtmişti.

Xi Hong Kong9 Haziran’da başlayan protestolar söz konusu yasa tasarısının Hong Kong Özerk Yönetimi lideri Carrie Lam tarafından askıya alınmasına rağmen devam ederken, ABD Başkanı sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesini temenni etti.

Birçok ekonomistin ortak görüşü ise bu sorunların ABD ile Çin arasında devan eden ticaret görüşmelerindeki riskleri artıracağı yönünde. Geçtiğimiz ay konu hakkında değerlendirmede bulunan TS Lombard Analisti Eleanor Olcott, Hong Kong meselesinin ticaret savaşı için çok fazla risk taşıdığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu