Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ekonomiyi Açma Tarihi, Ülkenin Sağlığına Bağlı

Başkan Donald Trump, ülkesinin sağlıklı olacağını bilinceye kadar ekonomiyi yeniden açmayacağını söyledi. Detaylar şöyle;
Trump’ın Ekonomiyi Açma Tarihi, Ülkenin Sağlığına Bağlı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgının yıkıcı sonuçlar doğurduğu ülkelerden olan ABD’de ölüm sayısı 18 bini geçerken vaka sayısı 504 binin üzerine ulaştı. Salgın neticesinde alınan kararlar piyasaları ve ekonomiyi kötü etkiledi. Öyle ki ABD işsizlik maaşı başvuruları 6.6 milyon ile tarihi seviyelere ulaştı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ekonominin Mayıs’ta yeniden açılabileceğini söylerken ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü bu ülkenin sağlıklı olacağını bilinceye kadar ekonomiyi yeniden açmayacağını bildirdi.

The New York Times, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın evde kalma, okul kapatma ve sosyal uzaklığı 30 gün sonra kaldırmanın bu yaz enfeksiyon artışına neden olacağını söylediğini yazdı.

ABD Sağlık Bakanlığı Korona Açıklaması Beyaz Saray’da verdiği demeçte Trump, konuyla ilgili soruya bu şekilde tahminleri görmediğini belirterek cevap verdi. “Bir tarihe bakıyoruz, umarım belirli bir tarihi yerine getirebiliriz, ancak bu ülkenin sağlıklı olacağını bilinceye kadar hiçbir şey yapmıyoruz” diyen Trump, geri dönmek ve aynı şeyi yapmak istemediklerini vurguladı.

Ayrıca ekonominin nasıl yeniden açılacağını belirlemeye yardımcı olacak iş liderleri, doktorlar ve potansiyel valilerden oluşan bir konsey duyurusu yapmayı planladığını kaydetti.

Başkan, eyalet valilerinden nihayetinde ülkenin bazı bölgelerini tekrar açıp açmayacağına karar vermelerini istediğini de aktardı.

Trump'ın Ekonomiyi Mümkün Olan En Kısa Sürede Açmak İstiyor Ancak kullanmak isterse büyük yetkisi olduğunu ve sosyal mesafe kısıtlamalarının ne zaman hafifletileceği sorusunun şimdiye kadar aldığı en büyük karar olacağını ekledi. “Daha büyük bir karar verdiğimi bilmiyorum, ama kendimi en büyük zihinlerle çevreleyeceğim” diyen Trump, doğru kararı vermeyi umut ettiğini dile getirdi.

Mümkün olan en kısa sürede ekonomiyi açmak istediğini ancak ne yapacağını olayların belirleyeceğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de geçen günkü açıklamasında Mnuchin’in aksine ülke ekonomisinin ne zaman yeniden açılabileceği konusunda bir zaman çizelgesi vermeye karşı olduğunu belirtmişti. 250 milyar dolarlık destek paketinin nereye gideceği konusunda da Cumhuriyetçilerin isteğinin kabul edilemez olduğunun üzerini çizmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu