Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’tan Dünya Bankası’na Çin’e Kredi Vermeyi Durdur Çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, kurumun Washington’ın itirazlarına rağmen Pekin’e borç vermeyi onaylamasından bir gün sonra Dünya Bankası’na Çin’e krediyi durdurma çağrısı yaptı.
Trump’tan Dünya Bankası’na Çin’e Kredi Vermeyi Durdur Çağrısı
Yorum

Dünya Bankası, Perşembe günü Çin’e Haziran 2025’e kadar her yıl 1 milyar dolar ila 1.5 milyar dolar arasında düşük faizli kredilerde yardım etmek için yeni bir planı kabul ettiğini açıkladı. ABD’nin itirazlarına rağmen alınan bu karar büyük yankı uyandırdı.

ABD Başkanı Donald Trump da karara tepkisini belli ederek Dünya Bankası’na Çin’e borç vermeyi durdurma çağrısı yaptı. Twitter hesabından kararı eleştiren Trump; “Dünya Bankası neden Çin’e borç para veriyor? Bu mümkün olabilir mi? Çin’in çok parası var ve eğer yoksa, onu yaratırlar. DURUN” dedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de Trump gibi Çin’in yeteri kadar zengin olduğunu savunmuştu.

ABD Yönetimi Çin Borcuna Karşı Çıkıyor Kurumun Çin’i düşük ve orta gelirli ülkeler için imtiyazlı kredi programlarından mezun etmesini istediğini dile getiren Mnuchin, ayrıca bu yılın başlarında Dünya Bankası başkanlığına getirilen David Malpass’ın seçilmesinin, kurumun kredi vermesini daha adil hale getirmek için uygulamalarını gözden geçireceğine dair kendisine güven verdiğini belirtmişti.

“Yönetim kurulu üyemiz programa itiraz etti ve bence okundu ve sonuçta Dünya Bankası’nın web sitesinde olacak. Her bir kredi veya belirli bir beyanda veto etme yetkisine sahip değiliz. Ancak sermaye tahsisleri ve diğer konularda veto yetkimiz var.”

Dünya Bankası ise Reuters’a gönderdiği bir açıklamada kararını şöyle savundu: “Dünya Bankası’nın Çin’e borç vermesi sert bir şekilde düştü ve Birleşik Devletler dahil tüm paydaşlarımızla yaptığımız anlaşmanın bir parçası olarak azalmaya devam edecek. Ülkeler zenginledikçe borç vermeyi ortadan kaldırıyoruz.” Beyaz Saray sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Dünya Bankası 30 Haziran’da sona eren 2019 mali yılında Çin’e 1.3 milyar dolar borç vermişti ki 2017’de yaklaşık 2.4 milyar dolardan düşmüştü. Ancak Dünya Bankası’nın Çin’e verdiği kredilerdeki düşüş, Pekin’in uluslararası yardım için fazla zengin olduğunu öne süren Trump yönetimi için yeterince hızlı değil.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu