Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dijital Vergiyi Macron’un Aptallığı Olarak Tanımlayan Trump, Fransız Şarabıyla Misilleme Yapabilir

Başkan Donald Trump, Fransa’nın getirdiği dijital vergiye cevaben Fransız şarabına misilleme tarifeler getirebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Dijital Vergiyi Macron’un Aptallığı Olarak Tanımlayan Trump, Fransız Şarabıyla Misilleme Yapabilir
Yorum

Başkan Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada Fransa’nın ABD’li teknoloji şirketlerini etkileyen yeni vergilerine karşılık olarak Fransız şarabına tarifelerle misilleme yapabileceğini söyledi.

Trump gazetecilere, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bu ayın başlarında onayladığı dijital hizmetler vergisini geçirmesi durumunda Fransız şarabına tarifeler koyacağını söylediğini aktardı.

Cuma günü daha erken saatlerde attığı bir tweette de Fransız şarabını hedefleyebileceğine işaret etti ki bu, çoğu uzman tarafından daha önce bahsedilen bir olasılıktı.

Trump Fransız Şarabı Hedef Trump, Fransa’nın ABD teknoloji devleri vergisine karşı tarifeleri nasıl kullanabilir sorusunun yanıtları arasında ülke için kritik önem taşıyan Fransız şarabını hedef almak vardı. Twitter paylaşımında da Trump; “her zaman Amerikan şarabının Fransız şarabından daha iyi olduğunu söylemişimdir” dedi. İlaveten, Macron’un aptallığı olarak adlandırdığı şeyin ardından yönetiminin önemli bir karşılıklı eylem açıklayacağını dile getirdi.

Fransa liderini hedef alan Trump, “Macron’un aptallığı kısa süre içinde önemli bir karşılık eylemi duyuracağız” ifadeleriyle dikkat çekti.

Trump Macron Aptallığı Kısa Sürede Karşılık VereceğizBu ayın başlarında Fransa, Facebook ve Google gibi firmaları etkileyecek yüzde 3 oranındaki dijital vergisini onaylamış, hareket ABD’nin tüm tehditlerine karşı olduğu için bir nevi meydan okuma olarak algılanmıştı.

Ardından pek çok uzman, Trump’ın buna karşılık vereceğini öne sürerek olasılıklardan söz etmiş, muhtemel yanıtlar arasında yüzde yüz Fransız olan ürünlerden şarap, peynir ve parfüme ek tarifeler getirmenin yer alabileceği kaydedilmişti. Vergi onaylanmadan önce ABD Ticaret Ofisi’nin Fransa’nın dijital vergisi konusunda soruşturma başlatılması da muhtemel misillemeye işaret etmişti.

Öte yandan Cuma günü Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada sözcü Judd Deere, Fransa’nın vergisini eleştirdi ancak ABD’nin misilleme için neler yapabileceği hususunda herhangi bir detay vermedi. İdarenin, Fransa’ya nasıl yanıt vereceğini belirlemek için halihazırda başlatılan soruşturmaya ek olarak diğer tüm politika araçlarına yakından baktığını söyledi. “Trump yönetimi tutarlı bir şekilde ABD merkezli firmalara karşı ayrımcılığa kayıtsız kalamayacağını ve katlanamayacağını belirtti” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu